Ücretsiz maske için SMS kodu detayı… E-Devlet ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır?

Ücretsiz maske dağtımıyla ilgili duyurular geçtiğimiz günlerde yapıldı ve SMS kodları vatandaşların cep telefonuna gelmeye başladı. Vatandaşlar eczanelerden ücretsiz maskelerini T.C. kimlik numaraları ve telefon numaralarını eczacıya vererek, telefonlarına gelen kod ile maskelerini temin edebilecek. Peki SMS kodu nasıl alınacak? Ücretsiz maske için mesaj kodu kimlere gelecek?

Ücretsiz maske için SMS kodu detayı… E-Devlet ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye'de alınan önemlerden biri olan maske takma zorunluluğunun getirilmesiyle birlikte salgının yayılımının durdurulması hedefleniyor. Ücretsiz maske kişi başına 5 adet olmak üzere telefonlarına gelen kod ile maskelerini temin edebilecek. Vatandaşlara SMS kodları geçtiğimiz günlerde ulaştırılmaya başlandı. Peki ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılacak?

SMS KODU İÇİN MESAJLAR NASIL GELECEK?

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılması kararıyla ilgili açıklama yaptı. SÖZCÜ’ye konuşan Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Eczanelerden ne zaman maske alınabilecek?” sorusuna şu yanıtı verdi: Şöyle bir önlemimiz var, Sağlık Bakanlığı o 20-65 yaş arası gruba toplu mesaj atmayacak. Kademeli bir şekilde mesaj atacak. Mesajı gelen vatandaşımız eczaneye gelecek. Diyelim yarın 50-65 yaş arasına mesaj gelecek, belki 3 saat sonra 30-50 yaş arasına mesaj gelecek. Yığılmayı bu şekilde önlemeyi planlıyoruz. 10 gün için kişi başı beş maske verilecek. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler.

ÜCRETSİZ MASKE E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI

eczane maske

Foto: Shutterstock

ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINACAK?

Tüm dünyada etkisini artırarak sürdüren corona virüsü salgınına karşı tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bu tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçirdiği uygulama ile 20-65 yaş arası vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılması kararlaştırılmıştı. Ücretsiz maskelerini almak isteyen vatandaşların eczanelere gidip T.C. kimlik numaralarını ve cep telefon numaralarını sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Bu bilgileri veren vatandaş cep telefonlarına gelen doğrulama kodunun ardından ücretsiz maskelerini alacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona e-devlet istanbul Maske nasıl yapılır Sağlık Sağlık Bakanlığı Sözcü Türkiye uygulama
Loading...