Sözcü Plus Giriş

Üniversiteler tatil edildi mi? Corona virüsü nedeniyle üniversiteler kaç gün tatil edildi?

Corona virüsü gündemiyle Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan görüşme tamamlandı. Corona virüsüne karşı alınacak tedbirler 5 saat süren toplantı sonrası kamuoyuyla paylaşıldı. Peki üniversiteler tatil edildi mi? Beştepe'de ünversitelerle ilgili tatil kararı alındı mı?

19:20 -
Üniversiteler tatil edildi mi? Corona virüsü nedeniyle üniversiteler kaç gün tatil edildi?

Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan corona virüsü zirvesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı basın sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. Üniversitelerin tatil durumu hakkında da açıklama yapan Kalın, 3 haftalık tatil uygulanacağını ifade etti.

ÜNİVERSİTELER KAÇ GÜN TATİL?

Yapılan toplantı sonrası üniversitelerin 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta tatil edildiği bildirildi.

3 HAFTALIK TATİL UZAYABİLİR

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), idari ve akademik personeller hariç üniversitelerin, 16 Mart'tan itibaren 3 hafta kesintisiz tatil edildiğini duyurdu. Tatil sürecinde öğrenciler için uzaktan eğitim programı devreye alınmayacak. Ayrıca, Corona virüs tedbirleri kapsamında Türkiye’de bulunan tüm üniversitelerin alacağı önlemler YÖK koordinasyonunda gerçekleştirilecek. Üniversitelere gönderilecek üst yazıyla birlikte tüm sosyal etkinliklerin durdurulması kararı verildi.

3 haftalık tatil süresi sonrasında Sağlık Bakanlığı ve devlet kademelerinde yapılacak değerlendirmelerin ardından YÖK, alınan kararlar doğrultusunda uygulamalarını sürdürecek ve 3 haftalık tatil süresini uzatabilecek.

Öğrenciler için kaybedilen ders süresi, uygun görülürse akademik takvime ders ikmali olarak eklenebilecek. (İHA)

TÜRKİYE'DE CORONA VİRÜSÜ

Sağlık Bakanı Koca, 10 Mart’ta Türkiye’deki ilk vakanın tespit edildiğini duyurduktan sonra yaptığı açıklamada okulların tatil edilip edilmemesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı ile görüşüleceğini aktarmış; Bakan Ziya Selçuk da “Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan da dün grup toplantısında bugünü işaret etmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

* Sağlık Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımız ve kurumlarımızla iş birliği halinde gereken koruma tedbirlerini sıkı bir şekilde uygulamayı sürdürecek, yarın da dar çerçeve bir toplantıyı bakanlarımız ve ilgili kurumlarımızla başkanlığımda yapacağız.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tip corona virüsü (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal etkinlikleri iptal etmiş, YÖK Başkanı Yekta Saraç da üniversitelerin tatil kararı için “Bu kararı bizim dışımızda bir mercinin, devletin alması lazım” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Okullar tatil edildi! Corona virüsü zirvesi sonrası flaş kararlarSon dakika... Okullar tatil edildi! Corona virüsü zirvesi sonrası flaş kararlar
Son güncelleme: 20:44 12.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more