Ünlü otel zinciri yöneticilerinin 13’er yıl hapsi istendi

Dedeman Otelleri, iki yöneticisinin iştirak halinde şirketi zarara soktuklarını, ticari sır niteliğindeki bilgileri rakip firmalarla paylaştığını ileri sürerek şikayetçi oldu. CEO Emrullah Akçakaya ve Genel Müdür Yardımcısı Tunay Erdal hakkında 13'er yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Ünlü otel zinciri yöneticilerinin 13’er yıl hapsi istendi

Dedeman Holding, otellerin CEO’su Emrullah Akçakaya ve Genel Müdür Yardımcısı Tunay Erdal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu. Holding bünyesinde yer alan Dedeman Gümbet Turizm ve İnşaat A.Ş., Dedeman Turizm Yönetimi A.Ş. ve MRB Turizm Otelcilik A.Ş. avukatları aracılığıyla iki yöneticinin görevlerini kötüye kullandıkları ve yakınları üzerinden kendilerine menfaat sağladıkları iddia edildi.

Bağımsız denetim raporu, bilirkişi raporu ve tanık ifadelerinin iddiaları doğruladığına kanaat getiren Savcılık, CEO Emrullah Akçakaya ve Genel Müdür Yardımcısı Tunay Erdal hakkında iddianame hazırladı. İki yönetici hakkında, ‘Ticari Sır, Bankacılık Sırrı veya Müşteri Sırrı Niteliğindeki Bilgi veya Belgeleri açıklamak’, ‘Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak’ ve ‘Özel belgede sahtecilik’ suçlarından haklarında 13’er yıl hapis cezası ve 8’er bin TL para cezası istemiyle dava açıldı.

Dedeman Holding suç duyurusunda iki yönetici hakkında şu iddialarda bulundu:

  • Temsil ve ilzam yetkileri bulunmaksızın Tunay Erdal’ın MRB şirketi adına 16, Dedeman Gümbet şirketi adına 7, Emrullah Akçakaya’nın MRB şirketi adına 3, Dedeman Turizm şirketi adına 8 sözleşmeye imza atarak şirketleri borçlandırdı.
  • Tunay Erdal’ın Avog Desing ve Kadir K.’ya ait firmadan usulüne uygun olmayan satın almalar gerçekleştirerek Avog Desing firmasına 44 fatura kesti ve bu faturalardan yedisi hariç hepsi birbirini takip etti.  Avog Desing şirketi bu amaçla kurularak Dedeman’ı zarara uğrattı.
  • Emrullah Akçakaya (solda)  – Tunay Erdal (sağda)

“TİCARİ SIRLARI DİĞER OTEL ZİNCİRLERİYLE PAYLAŞTI”

  • Tuncay Erdal, perakende fiyatı 135.95 TL olan saç kurutma makinalarını, 162 TL’den 200 adet alarak şirketi zarara uğrattığı ayrıca, kendi düğününü yüksek bedelli düğün paketi uygulanarak otelde yaptı. Akrabalarını ücretsiz konaklatıp, şirketi 77 bin 922 TL’ye zarara uğrattı.
  • CEO Emrullah Akçakaya, şirketin ticari sır niteliğindeki bilgilerini şirketin rakibi olan otel gruplarından Swiss, Hilton ve Richmond gibi otel çalışanları, eşinin arkadaşları ve başka kişilerle paylaştı.
  • Şirket Yönetim Kurulu Bildirgesini ve yangın merdivenin yapımı ile ilgili bilgileri de eşiyle paylaşarak ticari sır niteliğindeki bilgi ve belgeleri açıkladı.
  • İki şüphelinin 47 sözleşme, imza sirkülerine uygun olarak düzenlemedi. Otelden erken çıkan ve ücretsiz misafirler için hazırlanan kahvaltı hizmetleri için prosedüre uyulmadı, rekabetçi teklifler almadan hizmet temin edildi, satın alma ve kiralama işlemlerinde prosedüre uygun davranılmadı.

BİLİRKİŞİ RAPORLARI DESTEKLEDİ

Savcılık soruşturma kapsamında sunulan Bağımsız Denetim Raporu ve bunu doğrulayan bilirkişi raporu  ile tanık anlatımlarının Dedeman Holding avukatının iddialarını doğruladığını belirtti. Şüphelilerin hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu iştirak halinde işlediklerine kanaat getiren savcılık soruşturmayı tamamlayarak iddianame düzenledi. İddianamede iki yöneticinin ticari sır niteliğindeki belge ve bilgileri açıklanması suçunu işlediklerini değerlendirilerek, şirket adına imza yetkileri bulunmadığı halde çok sayıda sözleşme ve protokole imza atarak özel belgede sahtecilik suçunu işedikleri iddia edildi. İddianamede iki yönetici hakkında 3’er yıldan 13’er yıla kadar hapis cezası ve 8’er bin TL para cezası ile cezalandırılmaları istendi.

“ZARAR EDEN OTELLERİ KARA GEÇİRDİM”

İddianamede şüphelilerin ifadelerine de yer verildi. Büyük otellerde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra Dedeman grubuna transfer olduğunu belirten Emrullah Akçakaya, şirketi muhtemel birçok zarardan kurtardığını ve zarar eden otelleri kara geçirdiğini belirtti. Akçakaya, “Şirkette CEO olarak görev yaptım. Şirketi yönetirken Yönetim Kurulu’nu ve aile bireylerini temsil ettim. Sınırsız şekilde imza yetkim 250 bin TL’ye kadardır. Bu işlemleri aşan bir imzam var ise Yönetim Kurulu’ndan sözlü olarak onay almışımdır. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu.

DÜĞÜN HEDİYESİ 

Genel Müdür Yardımcısı Tunay Erdal, şirkette 8 yıldır çalıştığını belirterek, kendisine verilen vekaletname dahilinde işlemler yaptığını belirtti. Bağımsız Denetim Raporunun işten çıkarıldıktan bir ay sonra düzenlediğini söyleyen Erdal, “Kına ve düğün organizasyonunun CEO’nun başarılarından ötürü yönetimin kendisine sunulan düğün hediyesi mahiyetindedir. Yönetim Kurulu da düğüne davet edilmiştir. Düğünümün ardından iki buçuk yıl geçtikten sonra soruşturmaya dahil edilmiştir. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. İki sanık önümüzdeki Şubat ayında İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...