Yavaş, ’emanete işte böyle sahip çıkılır’ dedirtti

Kaderine terk edilen Çubuk Barajı’nı ayağa kaldırdı. Mezbelelik halindeki baraj için Ankara Büyükşehir, 14 milyon 616 bin lira harcadı. Çubuk-1, 30 yıl sonra yeniden canlandı...

Yavaş, ’emanete işte böyle sahip çıkılır’ dedirtti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhuriyet bayramımızı 42 projenin açılış ve temel atmalarıyla kutlayacak. Açılışı yapılacak olanların arasında yaklaşık 30 yıldır kullanılmayan ve mezbelelik halinde olan Cumhuriyet döneminin ilk barajı da hayat buldu. Mesire yerine dönüştürülen, yakın bir gelecekte su tutulacak olan barajda sandal sefaları da yapılacak. Tamamen belediye olanakları kullanıldı ve bunun için 14 milyon 616 bin liralık harcama yapıldı. Barajın resmi açılışı bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun katılımıyla yapılacak. Törene, AKP ve MHP yetkilileri de davet edildi.

‘ATATÜRK SIKÇA BURAYA GELİRDİ'

Büyükelçilere de dün baraj alanı gezdirildi, Cumhuriyet döneminin bu önemli eseriyle ilgili bilgiler verildi. Barajın yapımına 1929'da başlandığını ve 1936'da tamamlandığını kaydeden Mansur Yavaş, Atatürk'ün baraj çalışmalarını yerinde görmek için sıkça geldiğini hatırlattı.Seyir tepesinde, “Yakın bir gelecekte burası yeniden suyla dolacak. Eski günleri gibi canlı olacak” diyen Yavaş, “Doğa yürüyüş ve bisiklet yolları, piknik, spor ve çocuk oyun alanlarıyla, Çubuk-1 yaz-kış hizmet verecek. Ankara'nın önemli bir mesire, dinlenme alanını, böyle önemli bir günde açtığımız için de son derece mutluyum” dedi.

Gazilere sosyal tesis, çocuklara iki bakımevi
Hacı Bayram-ı Veli Çarşısı'nda Şehit Yakınları ve Gaziler Koordinasyon Merkezi ile kahraman gazilerin birlikte vakit geçirebilmesi için tamamlanan sosyal tesisin açılışı da bugün yapılıyor. Mansur Yavaş'ın son müjdesi ise seçim öncesinde annelere verdiği kreş sözünü hayata geçirmek oldu. Başkan Yavaş, bugün açılışını yapacağı iki çocuk gündüz bakımeviyle annelere çifte bayram yaşatacak. Batıkent ve Çukurambar'da çocuk gündüz bakımevlerini hizmete açacak olan Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki süreçte ise 20 ilçede 20 çocuk gündüz bakımevi açmayı planlıyor. Kreşler şehit yakınlarına ücretsiz olacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...