Yazın çalıştırılan eşekler, kışın ölüme terk ediliyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kentlerde, yazın yük taşımakta kullanılan eşekler, kış aylarında yem ve barınak masrafından kurtulmak isteyen sahipleri tarafından doğaya terk ediliyor. Başıboş bırakılan onlarca eşek, soğuk havada arazilerde yiyecek ararken, bazıları açlıktan, donarak ya da kurt ve köpeklerin saldırısına uğrayarak ölüyor. 

Diyarbakır, Şanlıurfa, Bingöl ve Mardin’deki köylerin çoğunda eşekler yaz aylarında çalıştırılıyor. Yük taşımada kullanılan onlarca eşek, kış aylarında yem ve barınak masrafından kurtulmak isteyen sahipleri tarafından terk ediliyor.

Yazın tarlada, yükte köle gibi çalıştırılan eşekler kışın ölüme terk ediliyor. Foto: DHA

Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü kentlerde onlarca eşek kış aylarını atlatmak için yaşam mücadelesi veriyor. Sahipsiz kalan eşekler, şehirler arası yollarda ve boş arazilerde yiyecek arayarak karınlarını doyurmaya çalışırken, dondurucu soğukla da mücadele ediyor.

Kışın çetin geçtiği bölgedeki çoğu eşek, açlıktan, soğuktan ya da kurt ve köpeklerin saldırıları sonucu yaşamlarını yitiriyor.

Adeta kaderlerine terk edilen eşekler kış boyunca açlık, soğuk ve vahşi hayvanlarla mücadele ediyor. Foto: DHA

‘VİCDANEN RAHATSIZIM’

Eşeklerin durumundan vicdanen rahatsızlık duyduğunu belirten Emrah Delibalta, “Bizim insanlarımız yazın bu eşekleri bütün işlerde kullanıyorlar. Kış olduğunda bir parça arpa vermemek için, menfaati olmadığı için böyle çöle salıyorlar. Biz insanlar maalesef böyleyiz yani. İşte onlar da bir parça yiyecek bulmak için geziyorlar. Kimisi soğuktan ölüyor, kimisini köpek ve kurtlar yiyor. Vicdanen rahatsızım” dedi.

Kışı sağlam atlatan eşekler oları doğaya terk eden sahipleri tarafından yaz aylarında yeniden yakalanıp çalıştırılıyor. Foto: DHA

‘EŞEKLER GÜNBEGÜN ÖLÜYOR’

Eşeklerin gün geçtikçe ölüp sayıca azaldığını ifade eden Fatih Tekin ise “İstanbul’da ikamet ediyorum. Annem ve babam burada olduğu için 2 haftalığına geldim. Buraya geldim ama gelmez olaydım.

Kar kış geldiği zaman eşekleri salıyorlar, yazın çalıştırıyorlar. Gerçekten vicdanen çok rahatsızım. Köyde de kimse bu duruma karşı bir şey yapamıyor. Eşekler günbegün ölüyor” diye konuştu.

Bazı duyarlı vatandaşlar durumdan rahatsız olsa da eşeklerin kaderi maalesef değişmiyor. Foto: DHA

Sedat Delidolu da hayvan severlere çağrıda bulunarak, ” Kar, kış, yağmur, çamur demeden eşekler böyle dışarıda kalıyor. Hayvan severlerin bunlara bakması lazım. Bir kedi, köpek gördüklerinde nasıl koşuyorlarsa eşeklere de aynı hassasiyeti göstermeleri lazım. Bakmıyorlar, eşekler böyle dışarıda kalıyor, ölüm terk ediliyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...