Sözcü Plus Giriş

Yer kabuğu nedir, neden önemlidir? ‘Kırılmış olabilir’ sözü sonrası…

Elazığ depremi sonrası açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Şükrü Ersoy'un 'yer kabuğunu kırmış olabilir' açıklaması herkesi korkuttu. Ersoy açıklamasında büyük bir enerjinin boşaldığını da söyledi. Peki yer kabuğu tam olarak nedir ve yer kabuğunun etkinlikleri nelerdir?

09:56 -
Yer kabuğu nedir, neden önemlidir? ‘Kırılmış olabilir’ sözü sonrası…

Dün Elazığ’da yaşanan deprem sonrası tüm Türkiye’nin gözü kulağı bu bölgeye çevrildi. Deprem uzmanı Prof.Dr. Şükrü Ersoy bölgedeki deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ersoy depremin sürpriz olmadığını söyleyerek yer kabuğunun kırılmış olabileceğini dile getirdi.

YER KABUĞU NEDİR?

Yer kabuğu, taş küre veya litosfer, Yerküre’nin en dış kısmında bulunan yapıdır. Karalarda daha kalın (35–40 km), Tibet Platosunda ise 70 km, deniz ve okyanus tabanlarında ise daha ince (8–12 km) olan yer kabuğunun ortalama kalınlığı 33 km kadardır. Kimyasal bileşimi ve yoğunluğu birbirinden farklı iki kısımdan meydana gelir. Bunlardan biri granit bileşimindeki kayaçlardan oluşan granitik yer kabuğu; diğeri ise bazalt bileşimindeki kayaçlardan oluşan bazaltik yer kabuğudur.

Granitik yer kabuğunda silisyum ve alüminyum elementleri hakimdir. Bu nedenle daha hafiftir; yoğunluğu 2,7-2,8 g/cm3 arasında bulunur. Yer kabuğunun üst kısmını teşkil eder. Bazaltik yer kabuğunda ise silisyum ve magnezyumlu unsurlar hakimdir. Dolayısıyla granitik kabuktan daha ağırdır; yoğunluğu 3-3,5 g/cm3 arasında değişir. Granitik yer kabuğunun altında ve okyanus tabanlarında yer alır. Bu nedenle bazaltik yer kabuğuna “okyanussal kabuk” adı da verilir.

Bu iki kısım bütün kıtaların altında bulunmaktadır. Buna karşılık okyanusların altında durum farklıdır. Burada bazaltik kabuk birkaç kilometre kalınlıkta ince bir tabaka halinde uzanır.

YER KABUĞU ETKİNLİKLERİ

Yerküre’nin iç ısı kaynağı ve mantonun konveksiyon hareketleri, yer kabuğunun günümüzdeki fiziksel özellikleri (kalınlık, bileşim, esneklik ve kırılganlık), atmosfer ve gezegenin su kütlesi uygun bir birleşim ve karşılıklı etkileşme ile, Yer’in Güneş Sistemi içinde benzerine rastlanmayan bir jeolojik etkinliğe sahip olmasını sağlar. Birlikte evrimleşme ile ortaya çıkmış ve yaşamın yeryüzünde varlığını sürdürebilmesi için vazgeçilmez olan bu sistem, gezegen tarihi boyunca belli sınırlar içinde sabit kalabilmiştir. (Kaynak: wikipedia)

İLGİLİ HABERDeprem uzmanından kritik açıklama: Yer kabuğu kırılmış olabilirDeprem uzmanından kritik açıklama: Yer kabuğu kırılmış olabilir
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more