Sözcü Plus Giriş

Yıllardır gizemi çözülemedi! ‘Bu suya gelen kuşlar ölüyor’

Tokat'ın Niksar ilçesinde ormanlık alandaki su kaynağı çevresinde sürekli yaşanan kuş ölümlerinin gizemi çözülemiyor. Bölge halkı yaşanan kuş ölümleri nedeniyle 'Kuş geçmez' adını koydukları su kaynağının araştırılmasını istiyor.

09:52 -

Niksar ilçesine bağlı Eryaba köyü ormanlık alanında bulunan su kaynağı çevresinde yıllardır gizemli kuş ölümleri görülüyor. Kabarcıklar çıkmasına rağmen sıcaklığı normal olan gözeye bölge halkı yaşanan kuş ölümleri nedeniyle ‘Kuş geçmez’ adını koydu.

Foto: DHA / Bazı vatandaşlar gizemli suyu cilt hastalıklarına iyi geldiğini düşündükleri için kullanıyor.

“CİLT HASTALIKLARI İÇİN SU ALIYORLAR”

Eryaba Köyü Muhtarı Şerif Sözen çeşme ile ilgili şunları anlattı:

* Biz buraya ‘kuş geçmez suyu’ diyoruz. Buranın üzerinden uçan kuşlar, buraya indiği zaman suyundan mı içiyor artık bilemiyoruz, geri kalkamıyor, ölüyor.

* Ben 63 yaşındayım bu su böyle, benden önce de böyleymiş. Burada kuşu öldüren su bizi de öldürür. Buranın araştırılmasını istiyoruz.

* Bazı vatandaşlarımız da buradan yaraları ve cilt rahatsızlıkları için su alıyor. Bazen de bizden isteyenlere gönderiyoruz.

Eryaba köyünde yaşayan Taşkın Atakır (20) ise, “Bu su cilt hastalıklarına iyi geliyor. Su bu şekilde kaynıyor ama aksine soğuk veya sıcak değildir. Suyun kokusundan ya da içtiğinden midir bilemiyoruz ama burada kuşlar ölüyor” diye konuştu. (DHA)

Son güncelleme: 10:30 08.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more