Yüz yüze eğitime bir hafta kala endişelendiren haber… Adım adım kaosa!

Yüz yüze eğitimin başlamasına bir hafta kala Konya'dan gelen haber endişeleri artırdı. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, kentte iki ilkokul müdürünün corona virüsünden hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan uzaktan eğitimdeki sıkıntılar da gün yüzüne çıktı. SÖZCÜ Gazetesi 3 çocuk okutan garson babanın isyanını manşetine taşıdı: Evde ne bilgisayar ne de internet var, nasıl olacak?

Yüz yüze eğitime bir hafta kala endişelendiren haber… Adım adım kaosa!

18 milyona yakın öğrenci uzaktan eğitime EBA TV üzerinden yayımlanan derslerle 31 Ağustos’ta başladı. Uzaktan eğitimdeki sorunlar gün yüzüne çıkarken; yüz yüze eğitimin başlamasına bir hafta kala Konya’dan gelen haber endişeleri katladı.

Konya’da Meram Dere Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Metin Avcı ve Meram Şehit Ahmet Senih Durum İlkokulu Müdürü Atilla Ayan, corona virüsü tedavisi gördükleri hastanede hayatlarını kaybetti.

ACI HABERİ DUYURDU

Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük şunları yazdı:

* Değerli müdürlerimizi kaybetmenin üzüntüsündeyiz.

* Meram Dere Cumhuriyet İO müdürümüz Metin Avcı ve Meram Şehit Ahmet Senih Durum İO müdürümüz Atilla Ayan’a Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve camiamıza sabırlar diliyorum.

FOTO:DHA/ Atilla Ayan ve Metin Avcı

UZAKTAN DA SORUNLU

Corona virüsü tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimin başlaması ise evinde internet olmayan ve birden fazla çocuğu olan aileleri çaresiz bırakıyor.

SÖZCÜ Gazetesi‘nin bugün manşetine taşıdığı garsonluk yaparak geçimini sağlayan bir baba kaosu gözler önüne serdi.

Babanın ‘uzaktan eğitim’ ile ilgili mesajı şöyle:

* Garsonluk yapıyorum yemekhanede. Tekstil firmasının yemekhanesinde. Şimdi uzaktan eğitim başladı. Okuyan 3 tane ilköğretim öğrencisi çocuğum var. Hepsinin canlı ders görmesi gerekiyor.

* Fakat evde ne internet ne de bilgisayar var. Nasıl ders alacak bu çocuklar, hiç bilmiyorum. Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim.

Eğitimde yaşanan kaosu SÖZCÜ Gazetesi manşetine taşıdı.

TEK TELEVİZYON 3 ÇOCUK

Zor durumda olan babanın mesajını paylaşan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kurucusu Essum Aslan ise yetkililere, “Evde tek televizyon varsa, 3 çocuklu bir hanede nasıl EBA TV izlenecek?” diye sordu.

Aslan, babanın durumuyla ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü:

* Dersler dört gün boyunca online olacak. Evde birden fazla çocuk varsa eğitim aracı nasıl sağlanacak? İnterneti olmayan kişiler eğitime nasıl erişecek? Bunlar cevap bekleyen çok önemli sorular.

OKULLAR NASIL AÇILACAK

Uzaktan eğitim modeli ile ders başı yapan öğrenciler için 21 Eylül’den itibaren yüz yüze eğitim başlıyor.

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

DETAYLAR NETLEŞİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağına ilişkin teknik detayları 10 Eylül’de 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderdiği yazıyla paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasıyla gönderilen yazıya göre okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda ‘1 gün yüz yüze eğitim' şeklinde gerçekleştirilecek.

İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapacak.

Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.

DERSLER KAÇ DAKİKA OLACAK?

Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati suretiyle uyum eğitimi yapılacak.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak.

Okul öncesi eğitimde 21 Eylül tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda da bu tarihten itibaren aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecek.

İlkokul 1'inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapacak.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim alınacak.

Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak.

DERS PROGRAMI NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak olan okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin uyumuna ayırdı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3'er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada iki gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek.

Bu derslerle ilgili olarak yüz yüze işlenemeyen ders saatleri ile ilkokul 1'inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle verilecek. Uzaktan eğitimle ilgili tüm bilgilere uzaktanegitim.meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecek.

Garson babanın isyanını Deva Parti'li Aslan duyurdu İlginizi Çekebilir Garson babanın isyanını Deva Parti'li Aslan duyurdu
baba canlı Çocuk Corona EBA Haber internet Konya matematik meb Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanlığı okul Pazartesi şehit sosyal medya Sözcü Sözcü Gazetesi TÜRKÇE yüz yüze