TALPA: Pilotun tutuklanmasının derin üzüntüsü içindeyiz

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA), Sabiha Gökçen'de pistten çıkan Kaptan Pilot Mahmut Arslan'ın tutuklanmasını derin üzüntüyle karşıladıklarını açıkladı. Yazılı açıklamada "Üzücü kazanın sebepleri henüz net olarak belirlenmemişken, pilotlara yönelik olumsuz izlenim oluşturabilecek ve pilotların karar alma özgürlüklerini kısıtlayabilecek söylem ve işlemlerden kaçınılması uygun olacaktır" denildi.  

TALPA: Pilotun tutuklanmasının derin üzüntüsü içindeyiz

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği, 3 kişinin hayatını kaybettiği kazada Pegasus uçağının Kaptan Pilotu Mahmut Arslan’ın tutuklanmasının ardından bir açıklama yayınladı. Yönetim Kurulu’nun imzasıyla yayınlanan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

* Adlî soruşturma kapsamında, kaptan pilotun tutuklanmasına karar verildiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

* Kazanın nedenlerinin henüz tüm açıklığıyla ortaya çıkmadığı ve ön raporun dahi yazım aşamasında olduğu bir zamanda, tüm dikkatlerin pilota yönelmesine sebep olabilecek eylem ve söylemlerden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

* Teknik soruşturmaların en önemli amacı aynı nedenden kaynaklanabilecek kazaların önlenmesi ve uçuş emniyetinin sağlanmasıdır.

* Bunun yanı sıra, soruşturma sonucunda kazanın sebeplerinin aydınlatılması ve sorumlular var ise bunların tespiti ile haklarında yasal işlem yapılması gerekliliği tartışmasızdır.

* Ancak; soruşturmanın erken evrelerinde pilotun, kazanın en önemli etkeni olabileceğine dair izlenim yaratan tutum, uçak kazalarının genellikle onlarca farklı eş zamanlı sebebe dayalı olabileceğini gözden kaçırabilecektir.

* Bunun yanında, tutuklanma ve/veya cezalandırılma tedirginliği altındaki kişilerin beyanlarının samimiyetini de etkileyerek, kaza ile ilgili gerçek veri ve bilgilerin bir kısmının dile getirilmesini engelleyebilecektir. Bu da Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Avrupa Birliği'nin 376/2014 Sayılı Tüzük'ünde yer alan emniyet prensipleri ile uyumlu değildir.

* Bu aşamada pilotun tek ve yegâne sorumlu kişi olarak algılanması, halen liyakâtle görevlerini sürdürmekte olan binlerce pilotun karar alma süreçlerinde yaptırım korkusu yaşamasına neden olacaktır. Gerektiğinde anlık şekilde bağımsız karar alma/inisiyatif kullanma yeteneklerini zedeleyerek kokpitte tedirginlik yaratabilecektir.

* Yüzlerce kişinin canı ve malının sorumluluğuyla birlikte, hızla gelişmekte olan Türk sivil havacılığının bayrağını tüm dünyaya taşıyan pilotların omuzlarındaki ağır yükün, ceza ya da sair yaptırım korkuları ile ağırlaştırılmaması uçuş güvenliği bakımından kritik önemdedir.

* Bu nedenle, üzücü kazanın sebepleri henüz net olarak belirlenmemişken, pilotlara yönelik olumsuz izlenim oluşturabilecek ve pilotların görevlerini ifa esnasındaki karar alma özgürlüklerini kısıtlayabilecek söylem, eylem ve işlemlerden olabildiğince kaçınılmasının uygun olacağı yönündeki kanaatimizi kamuoyunun değerli bilgisine sunarız.

Son dakika... Kaza yapan uçağın pilotu tutuklandı! Pilottan çarpıcı iddialar İlginizi Çekebilir Son dakika... Kaza yapan uçağın pilotu tutuklandı! Pilottan çarpıcı iddialar