Koronavirüse bir de bu açıdan bakın!

Koronavirüse bir de bu açıdan bakın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını haftalardır hepimizin birinci önceliği. Bu süreçte bilinçsizce hareket eden vatandaşlar olsa da toplumun geneli virüse karşı gereken özeni gösteriyor. Koronavirüs yaşamımızı bir anda etkiledi ve her şey ona göre şekillenmeye başladı. Bu noktada dijitalleşen dünyamız büyük anlam taşıyor.

Koronavirüs günlerinde ilk önceliğimiz mümkünse evde kalmak. Birçok şirket evden çalışma kararı alırken milyonlarca insan daha önceden deneyimlemediği yaşam pratikleri ile karşı karşıya kaldı. Alınabilecek bir sürü önlem var. Ancak virüse dijitalleşen dünya açısından baktığımızda fazlasıyla avantajlı bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz. Örneğin 2020 değil de 1990 yılında olsaydık, her şey çok daha zor olabilirdi. Şimdi koronavirüse dijitalleşen dünya açısından bakacağız.

Sayısız içerik elimizin altında

İnsanın sosyal bir varlık olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda sürekli evde olmak tabii ki zor bir şey. Ancak televizyonun haricinde internet ve dijital yayın platformları bize o kadar çok seçenek sunuyor ki izlemekle bitirmek mümkün değil. Bu zor günleri iş dışında iyi filmler, iyi diziler ve iyi belgesellerle geçirmek mümkün. Çünkü önümüzde sayısız seçenek ve kaliteli içerik bulunuyor.

Sevdiklerimizi ihmal etmemek lazım

Koronavirüsten önce sevdiklerinizi telefonla arama alışkanlığı olmayan biri olabilirsiniz. Ancak bu dönem her şeyden önce alışkanlıkların değiştiği bir dönem. Her gün bir kişi seçip onu görüntülü arayabilir, böylece “İş çıkışı bir kahve içelim mi?” tadında sohbetlere imza atabilirsiniz. Bunu yaptığımızda kendimizi daha iyi hissederiz. Zaten yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. Çünkü bu günlerde görüntülü aramanın üç kat arttığı belirtiliyor.

Sporu es geçmeyelim

Sporun sağlık için faydalarını bilmeyen yoktur. Gerçek şu ki çoğu insanın temel ihtiyaçlar dışında evinden çıkmadığı bu dönemde bambaşka bir anlam kazanıyor. Yürüme, merdiven çıkma gibi rutin yaptığımız eylemleri yapamadığımızda sürekli yorgunluk ve uyku hâli bizi etkisi altına alabilir. Günde yarım saat bile olsa spor yapmayı ihmâl etmeyin. Üstelik yol gösterici olarak internet hemen elinizin altında. Ayrıca internet üzerinden profesyonel bir hizmet de alabilirsiniz.

Ertelediğiniz o oyunu oynama zamanı!

Hep oynamak istediğiniz ama yaşam temponuz yüzünden vakit ayıramadığınız video oyunları varsa başlamak için tam sırası! Tabii aşırıya kaçmadan. Son dönemde tüm dünyada oyun trafiği yüzde 200 arttı. Herkesin başta sağlık, ardından ekonomik açıdan tedirgin olduğu şu günlerde video oyunları kafa dağıtmak için güzel bir seçenek. Ailenizi de işin içine katıp birlikte bir şeyler yaparsanız çok eğlenebilirsiniz.

Temassız ödeme hiç bu kadar anlamlı olmamıştı

Kredi ya da banka kartımızda bulunan temassız ödeme seçeneğinin bu kadar anlamlı olacağını hiçbirimiz düşünemezdik. Virüsün temas yoluyla bulaşıyor olması insanları temassız ödeme yapmaya yönlendirdi. BKM verilerine göre kartlı ödeme işlem adedi mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre üç kat arttı. Rakamlar insanların kağıt ve demir para kullanmamaya gayret gösterdiğini gösteriyor.

Ne kadar temassız, o kadar iyi!

BANKANIZ ARTIK CEBİNİZDE!

Bu zor günlerde teknolojinin bize sunduğu olanaklar bankalar anlamında da ön plana çıkıyor. Koronavirüs nedeniyle Türkiye Bankalar Birliği’nden bankalara gönderilen tavsiye kararında yeni mesai saati 12.00 ile 17.00 arası olarak belirlenmişti. Bankalar açık ancak cep telefonumuzdan da bir banka şubesi gibi hizmet alabildiğimiz bir dönemdeyiz. Akıllı telefonlarımız sayesinde hepimizin cebinde küçük bir banka var. Çok gerekli olmadıkça şubeye gitmemek, işlemlerimizi online veya telefonla halletmemiz gerekiyor. Bugünlerde bu yaklaşım her zamankinden daha çok önem taşıyor.

Hem hızlı hem güvenli

Akıllı telefonların en güzel yanlarından biri de banka işlemlerini bir tıkla halletme olanağı tanıması. Eskiden birçok işlem için şubeye gitmek gerekiyordu. Artık bankacılık işlemlerinin çoğu telefondan halledilebiliyor. Tabii bu noktada hangi bankayı tercih ettiğiniz önemli. Mobil bankacılığı her banka önemsiyor olsa da bazıları bu bankacılık yöntemini fazlasıyla ilerletmiş durumda. “Ben zaten kullanıyorum,” deyip geçmeyin, dijital çağ o kadar hızlı ki, siz böyle söylerken bile uygulamanıza yeni özellikler eklenmiş olabilir. 

Hız: Özellikle dijital anlamda yaşanan gelişmeler, bizi birçok külfetten kurtardı. Birine para göndermek ya da fatura ödemek için postaneye veya bankaya gitmemize gerek yok. Çünkü artık akıllı telefonlar var. Cebinizden çıkarın, uygulamaya girin ve işleminizi yapın. Hepsi bu kadar. Teknoloji sayesinde eskiye nazaran her şey daha kolay.

Güvenlik: Bu değişimin bize sağladığı bir diğer kazanç da güvenlik. Şehrin her yerine yayılmış olan ATM’ler zaten insanlara büyük bir kolaylık sağlıyor. Ancak özellikle bugünlerde nakit para ihtiyacınız dışında ATM'lere gitmenize gerek yok. Bankacılığa dair işlemlerinizi son derece güvenli bir şekilde internet bankacılığı veya mobil uygulama ile halledebilirsiniz. 

YENİ NESİL DİJİTAL BANKA: CEPTETEB

Türk Ekonomi Bankası’nın dijital bankacılık platformu olan CEPTETEB, “Yeni Nesil Dijital Banka” sloganıyla müşterilerine hızlı ve pratik bir dijital deneyim sunuyor. Dijital bankacılığın en yeni hali olan CEPTETEB’le bankacılık işlemlerinizi istediğiniz zaman istediğin yerden kolay ve hızlı bir şekilde halletmeniz mümkün. Hemen başvurup CEPTETEB'in avantajlı dünyasından faydalanabilirsiniz.

banka BKM Dünya Ekonomi internet kahve korona para Sağlık teb Teknoloji Türkiye uygulama