Sözcü Plus Giriş

Efsane “elektrik” ile geri dönüyor!

Amerikalıların efsane SUV modeli olan, Amerikan ordusu tarafından kullanılmış, köşeli tasarımı ve üstün arazi kabiliyetiyle bilinen Hummer elektrikli olarak pazara geri döndüğünü açıkladı. Otomobil 20 Mayıs 2020 tarihinde yapılacak tanıtımla ortaya çıkacak!

Sozcu.com.tr
09:19 -

Aylar öncesinde General Motors’un Hummer’ı tekrar üreteceğiyle alakalı dedikodular yayılmaya başlanmıştı. Bu dedikoduların en dikkat çeken yanı ise markanın bu üretimi elektrikli motorla yapacağı olmuştu.

2004 yılında özel olarak tekrar üretilen ilk jenerasyon Hummer H1

Amerikalı markanın resmi internet sitesinden yapılan açıklama bu dedikoduların hepsinin gerçek olduğunu ortaya çıkarttı. Yeni Hummer 20 Mayıs tarihinde ortaya çıkacak. Otomobil 1000 beygir evet tam olarak 1000 beygir güç ve “15 bin 574” Nm tork üreten elektrik motoruyla dengeleri değiştirecek. Bu veriler ışığında Hummer 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyede çıkacak. Otomobilin tam şarj edilebilme ve menzili hakkında ise henüz bir bilgi yok.

Hummer H2

İlk defa 1992 yılında sivil halka satılmaya sunulan Hummer, GMC’nin efsane SUV modeli olarak geçiyor. Otomobil günümüze kadar H1, H2 ve H3 model adında 3 farklı jenerasyonla ürün gamındaki yerini aldı. Bu 3 jenerasyonun haricinde Hummer HX isminde üzeri açılabilir, 2 kapılı, standart Hummer’dan daha küçük bir versiyonda üretildi. Ülkemizde de örneklerine rastlayacağımız otomobilin kablo ile şarj edilebilir bir versiyonu da 2008 yılında ortaya çıktı.

Hummer H3

Köşeli ve iri tasarımıyla tam bir SUV formunda olan otomobil üretilmeye başladığı ilk tarihten itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Hummer, 2. ve 3. jenerasyonuyla savunma ve arazi aracı kimliğinden uzaklaşıp daha fazla yol aracı olabileceğini ve konfor sunabileceğini tüm dünyaya gösterdi.

Hummer H1, H2 ve H3 olarak 3 jenerasyon bir arada

TORK GÜCÜ NEDİR?

Tork kısaca döndürme kuvveti anlamına gelir. Motorda bulunan krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Dönüşlerin çok ya da az olması, aracın hızını ve çekiş gücünü belirleyen en önemli kavramdır.

Tork, motorun dönme kuvvetinin tekerlekleri itme kuvvetine dönüştürülmesini gerçekleştirir. Yani aracın çekiş gücü ve özellikle yokuş yukarı çıkarken gösterdiği performans, torkunun iyi olması ile mümkündür.

Elektrik motorlu Hummer’ın 15 bin Nm’nin üzerinde tork üreten ünitesi konuda en çok dikkat çeken durumlardan biri. Biz de bu değeri en güçlü otomobillerin değerleriyle karşılaştırıp durumun ne kadar önemli olduğunu size göstermek istedik.

-2017 yılında kullanılan Formula 1 araçlarının torkları 600 ile 800 Nm arasındadır.

2017 Mercedes-AMG Formula 1 aracı

-2020 Toyota Yaris WRC otomobili maksimum 425 Nm tork üreten 1.6 litrelik turbo beslemeli motora sahip.

-En güncel ve elektrik motoruyla destekli bir üniteye sahip olan Ferrari SF90 Stradale’nin motoru 800 Nm tork üretiyor.

– Porsche’nin ürettiği en komplike otomobillerden biri olan 918 Spyder maksimum 1260 Nm tork üretiyor.

– Alman otomotiv devi Mercedes’in amiral gemisi olan S-Serisi’nin en hızlı versiyonu S63 AMG 900 Nm tork üretiyor.

– Biraz ütopik olacak ama F-16 savaş uçaklarının motorları 20-24 bin Nm tork üretiyor.

Bugüne geldiğimizde ise GMC markası efsane modeli tam elektrikli olarak 20 Mayıs tarihinde tekrar ortaya çıkaracağını Super Bowl’da yayınlanacak 30 saniyelik bir reklam ile duyurdu. Otomobilin 1000 beygir güç ve 15 bin Nm’nin üzerinde tork üreten üniteye sahip olması “her lastikte bir elektrik motoru” fikrini akıllara getiriyor. Resmi detaylar içinse 20 Mayıs 2020 tarihini bekleyeceğiz.

Hummer üretimi GMC’nin H3 bancını 2009 yılı Temmuz ayında kapatmasıyla sona ermişti. GMC, Avis Araç Kiralama Şirketi için özel bir Hummer filosu üreterek son üretimini yapmıştı. Rusya’da lisanslı olarak üretilen H2 versiyon Hummer üretimi ise 2006 yılıyla 2009 yılları arasında üretildi.

Son güncelleme: 10:02 31.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more