İlk yarıda gelirleri yüzde 14 geriledi!

Çinli otomobil üreticisi Geely'nin sahibi olduğu Volvo Cars yılın ilk yarısında zarar ederken, satışların yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklediğini açıkladı. Şirket bu yıl 110.2 milyon dolar seviyesinde faaliyet zararı açıklarken, ilk yarı yılda gelirleri yüzde 14 gerileyerek 111.8 milyar kron oldu.

İlk yarıda gelirleri yüzde 14 geriledi!

Gothenburg merkezli şirket diğer otomobil üreticileri gibi corona virüsü salgınıyla dünya genelinde başlayan tecrit önlemleri sonucu fabrikaları kapatmak zorunda kalmıştı. Salgın tedarik zincirlerini de aksatmıştı. Volvo, ikinci çeyrekte Çin pazarında güçlü büyüme gördüğünü ve ABD ve Avrupa’da da benzer bir toparlanma beklediğini söyledi.

CEO Hakan Samuelsson yaptığı açıklamada, “Piyasa beklediğimiz gibi düzelirse, satış hacminin 2019’un ikinci yarısında gördüğümüz seviyelere dönmesini bekliyoruz ve aynı zamanda hedefimiz benzer kâr seviyelerine ve nakit akışına geri dönmek” dedi. Volvo pazardaki toparlanma sayesinde Ridgeville’deki Charleston fabrikası hariç tüm fabrikalarında üretime geçtiğini belirtti. Geely’nin 2010 yılında Ford’dan satın aldığı Volvo geçen yılın ilk yarısında 5.52 milyar İsveç kronu kâr etmişti. Şirket bu yıl ise 989 milyon kron, yani 110.2 milyon dolar faaliyet zararı kaydetti. Şirketin ilk yarı gelirleri ise %14 düşerek 111.8 milyar krona indi. ($1 = 8.9722 İsveç kronu) (REUTERS)

ABD Avrupa büyüme Çin Corona Dolar Dünya Ford İsveç otomobil Reuters Volvo
Loading...