İşte Türkiye’nin en ucuz otomobilleri

Artan döviz kurları, yetersiz otomobil üretimi ve enflasyon otomobil fiyatlarını artırmaya devam ediyor. İşte bu ortamda Türkiye'de satılan en ucuz otomobiller...

İşte Türkiye’nin en ucuz otomobilleri

Mart ayında ülkemizi de tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi etkileyen corona virüsü, otomotiv sektöründeki dengeleri de tamamen değiştirdi. Salgın sebebiyle hareketlenen piyasalar otomobillerin fiyatını da artırdı.

Bir süre ara verilen otomobil üretimi her ne kadar tekrar başlasa da pandemi öncesindeki süreçteki kadar yüksek kapasitede olması konusunda hâlâ bazı zorluklar yaşanıyor. Bu durumlarla birlikte otomobillerdeki bulunurluk azaldığı için fiyatlar doğrudan etkileniyor. Üretimin kısıtlı olmasına bir de döviz kurlarındaki değişkenlik ve ülkedeki enflasyon oranı da eklenince işler iyice çığırından çıkıyor.

Ağustos ayı otomotiv kampanyaları İlginizi Çekebilir Ağustos ayı otomotiv kampanyaları

Bu modellerin özelliği yüzde 45’lik ÖTV diliminde kalan son 5 versiyon olması ve başka alternatifleri ne yazık ki yok!

2016 sonunda matraha dayalı ÖTV sistemi devreye girdiğinde Türkiye'deki otomobillerin yüzde 21'i yüzde 45'lik ÖTV dilimine girerken, sistemin güncellendiği Eylül 2018'de bu oran yüzde 5'e, bugün geldiğimiz noktada ise yüzde 0.5'e indi. Yani ODD kayıtlarına göre Türkiye'de yer alan 254'ten fazla modelin, 1000'in üzerinde versiyonu olduğunu dikkate alırsak, sadece 5 modelin 5 baz versiyonu 70 bin TL matrah fiyatının altında. Yani ÖTV, KDV dâhil anahtar teslim fiyatı 120 bin liradan daha düşük. Bu modeller de Fiat Egea, Panda, Renault Clio (eski), Clio Sport Tourer ve Symbol'un en baz versiyonları.

İşte gün itibariyle Türkiye’de satın alabileceğiniz en ucuz 5 otomobil!

Egea 1.4 Fire 95 HP Easy: 108.900 TL

Panda 1.2 69 HP Urban: 110.900 TL

Clio (eski) Joy 0.9 TCe 90 HP: 114.900 TL

Clio (eski) Sport Tourer Joy 0.9 TCe 90 HP: 117.900 TL

Symbol Joy 0.9 TCe 90 HP: 120.900 TL

(Not: Hepsi manuel/benzinli ve fotoğraftaki modellerle donanım olarak değişkenlik gösterebilirler)

Ağustos ayı Corona enflasyon Fiat otomobil ÖTV Türkiye