Sözcü Plus Giriş

Mercedes, X-Class’tan sonra iki modelinin üretimini de durdurabilir

Alman otomotiv devi Mercedes'in maliyet düşürme planları var ve hedeflerinin 2022 yılının sonunda 1 milyar euro tasarruf etmek olduğunu biliyoruz. Marka bu hedefi yakalamak için gelecek 2 yıl içerisinde 15 bin çalışanıyla da yollarını ayıracak. Şimdi de buna ek olarak satışları iyi gitmeyen X-Class modeline ek olarak S-Class Coupe, Cabrio ve B-Class modellerini de üretimden kalkabilir.

11:15 -
Mercedes, X-Class’tan sonra iki modelinin üretimini de durdurabilir

Markanın yeni CEO ile birlikte açıkladığı maliyet azaltma stratejisinde yeni adımlar da atılıyor. Mercedes öncelikle 2022 yılına kadar 1 milyar euro maliyet azaltmayı hedeflediğini açıklamıştı. Dev grup maliyet azaltma konusunda ilk adımı işten çıkarmalarla yapacağını açıklamış toplamda da 15 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını belirtmişti. Bu çalışanların arasında üst düzey yöneticilerin olduğu da söylenilen en önemli konular arasındaydı.

İLGİLİ HABERMercedes binlerce kişiyi işten çıkaracakMercedes binlerce kişiyi işten çıkaracak

Reuters’ın haberine göre Mercedes bu strateji çerçevesinde bazı modellerinden ve motor ailelerinden de vazgeçecek. Daimler Yönetim Kurulu Üyesi Markus Schaefer yaptığı açıklamada bunu belirtti. Schaefer, “Mevcut ürün gamımızı gözden geçireceğiz ve düzene sokacağız.” dedi. Alman üretici maliyet düşürme hareketlerine ek olarak bazı platform ve motorlarının da üretimini durduracağını Yönetim Kurulu üyesi tarafından açıkladı. Schaefer, “Evet, gelecekte daha az platformumuz olacak” dedi. Markus Schaefer, markanın gelecekteki modellerini daha esnek bir platform teknolojisiyle oluşturacağını da belirtti.

MAyıs ayı sonunda üretimi duracak olan Mercedes-Benz X-Class

Euro 7 emisyon standartlarına göre bazı modellerin eleneceğini de açıklayan Schaefer, “Kaç tane motor bu regülasyonları karşılayabilecek(?), en önemli konumuz bu. Kesinlikle 4 silindirli motorlar V12 silindirlilere göre kapıdan geçme konusunda daha şanslı olacak.” dedi.

X-CLASS’IN ÜRETİMİ MAYIS AYINDA BİTİYOR!

Mercedes’in pikap modeli olan X-Class’ın üretimi gelecek mayıs ayında sonlanıyor. Bunun sebebi ise aracın satışlarının istenen seviyede olmaması. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın haberine göre X-Class’a ek olarak Mercedes birkaç modelin üretimini daha sonlandıracak. Bu modeller arasında ise S-Class Coupe, Cabrio ve B-Class modelleri var.

Mercedes-Benz S-Class Cabrio

Son güncelleme: 12:35 05.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more