Sözcü Plus Giriş

Otokar Sakarya’da Iveco üretecek!

Türkiye'nin en önemli ticari araç hatta otobüs üreticilerinden Otokar, Iveco Bus firmasının belirli modellerini Sakarya'da üretmek için firmayla anlaşma sağladı. Anlaşma kapsamında Otokar, Iveco Bus'ın Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya'daki pazarlara yönelik olan modellerini de diğer pazarlara hitap eden araçlarının yanında üretecek.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:23, 26/02/2020
Otokar Sakarya’da Iveco üretecek!

Iveco Bus, Otokar ile yapılan anlaşmayla üretim kabiliyetlerini arttırırken, mevcut üretim tesislerindeki düzenli faaliyetlerine de devam edecek.  Otokar, Iveco Bus'ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin yanı sıra Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki pazarlara yönelik geliştirilen otobüs modelinin de üretimini Türkiye'de yapacak. FPT Industrial'ın motorları ile güçlendirilecek ilk modellerin üretiminin 2021 yılı içinde yapılması planlanıyor.

Serdar Görgüç, Otokar Genel Müdürü; Gerrit Marx, CNH Industrial Ticari ve Özel Araçlar Başkanı; Cenk Çimen, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı; Sylvain Blaise, CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı (soldan sağa)

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Sahip olduğu teknoloji, mühendislik ve üretim kabiliyetleriyle Otokar'ın, toplu taşıma sektöründe dünya çapında tanınmış bir marka tarafından tercih edilmesinden gurur duyuyoruz. Global çapta büyümemizi sürdürürken, Otokar markalı otobüslerimizi yurt dışı pazarlarına sunmaya devam edeceğiz. Mevcut fabrikamızı Iveco Bus otobüslerinin üretimi için de kullanarak verimliliğimizi arttıracağız. Bu üretim ve tedarik anlaşmasını, uzun soluklu bir işbirliğinin çok önemli ve stratejik bir ilk adımı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Iveco Bus’ın bağlı olduğu CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı Sylvain Blaise şunları söyledi: “Bu işbirliği sayesinde, mevcut ve gelecekteki pazar taleplerini yanıtlayarak sürekli büyümemizi destekleyecek olan üretim kapasitemizi arttıracak; gelecekteki portföy genişlemesi üzerinde de birlikte çalışma fırsatı bulacağız. Otokar'ın sektördeki 60 yıla yakın deneyimi, otobüs üretimi ve mühendisliğindeki saygın uzmanlığı ile birlikte Iveco'nun DNA'sının temellerini oluşturan servis ağı ve bağlı hizmetleri sayesinde; müşterilerimiz sınıfının en iyisi performans, kalite ve toplam sahip olma maliyeti ile sektörün öncü sürdürülebilir ulaşım çözümlerini almaya devam edecek. Ayrıca, bu iş birliği kapsamında FPT Industrial bünyesinde geliştirilmekte olan geleceğin güç paketi teknolojilerinden de faydalanılacak.”