Sözcü Plus Giriş

Renault Çin’deki hisselerini satma kararı aldı!

Fransız otomotiv Renault, Çin'deki ortağı olan Dongfeng Motor Corporation'daki hisselerini, Nissan ile ortaklığını daha farklı bir noktaya çıkartmak için satacağını açıkladı. Böylelikle dev grup Çin'de elektrikli otomobil ve hafif ticari araç üretimi gerçekleştirecek.

Güncellenme: 10:02, 14/04/2020
Renault Çin’deki hisselerini satma kararı aldı!

Corona virüsü salgını yüzünden birçok otomotiv firması, ekonomik durumuyla alakalı sıkıntılı süreçlere girdi, giriyor girecek… Özellikle salgının ilk etkisiyle birlikte Çin’de duran üretim, üretim olarak bu ülkeyi seçen dünyanın en büyük üreticilerini sıkıntıya sokmaya başladı bile. Her ne kadar Çin’deki faaliyetler normale dönüyor olsa da yaşanan ekonomik durgunluk markaları da farklı stratejilere yönlendiriyor…

Reuters’ın haberine göre dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin’de, Dongfeng ile ortaklık yapan Renault bu hisselerini satma kararı aldı. Dongfeng ve Renault’tan yapılan açıklamaya göre Çin’de yer alan tesis Nissan’ın yeni jenerasyon motor üretimine devam edecek.

Dongfeng ile Fransız marka arasında olan ortaklık, Renault’un akıllı teknolojilerinin üretimini geliştirilmesini kapsayan bir anlaşma içeriyordu. Ancak Renault’un hisselerini satmasından sonra Fransız markaya ait üretimler gerçekleştirilmeyecek.

Çin’deki Renault’un Başkanı olan Francois Provost, “Çin’de yeni bir sayfa açıyoruz. Gelecekte temiz çevre için önemli yere sahip olacak elektrikli araçlara odaklanacağız. Nissan ile olan ilişkimizi daha verimli bir noktaya taşıyacağız.” dedi.