Sözcü Plus Giriş

105 yaşında, 10 günde coronayı yendi

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde oturan 105 yaşındaki Nuri Uysal, 10 günde corona virüsünü yenerek sağlığına kavuştu. Herkesin sosyal mesafe ve maske kuralına uyması gerektiğini belirten Uysal, Maşallah bütün hastalıkları atlattığım gibi bunu da atlattım, 10 günde ayağa kalktım. Bu hastalığı, herkes kolay atlatamıyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edelim dedi.

Güncellenme: 16:33, 22/12/2020
105 yaşında, 10 günde coronayı yendi

Domaniç ilçesinde torunlarının işlettiği konfeksiyon dükkanında zamanını geçiren Nuri Uysal, yakalandığı corona rahatsızlığını 10 günde atlattı.

Bel ağrısı şikayetiyle götürüldüğü hastanede Covid-19 testi pozitif çıkan Uysalın başka bir belirti göstermemesi üzerine, evinde karantinaya alınıp ilaç tedavisine başlandı. İlerleyen yaşına ve kronik rahatsızlıklarına rağmen 10 günde Covid-19’u yenen Uysal, yaşadığı süreci anlatırken, maskesiz sokağa çıkmadığını, sosyal mesafeye dikkat ettiğini belirtti.

Torunlarıyla birlikte hayattan kopmadığını hatırlatan Uysal, “Corona denilen hastalık var ya işte onu geçirdim. Etrafımızda herkes yakalanıyor, bende yakalanırım diye korkuyordum. Dükkânda gelen gidene bakarken acaba yakalanır mıyım? derken hastalık beni de buldu. Bir gün belim ağrıdı. Çocuklarla hastaneye gittik. Hasta olduğumu öğrendik. Beni evde karantinaya aldılar. Pek ilgilendiler. Maşallah bütün hastalıkları atlattığım gibi bunu da atlattım. 10 günde ayağa kalktım. Bu hastalığı, herkes kolay atlatamıyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edelim” dedi.

İŞLEYEN DEMİR PAS TUTMAZ

Torunu Hamit Uysal ise dedesinin kısa bir süre önce kolon kanseri atlattığını belirterek, “Dedemin hiç canı sıkılmaz. Yıllar önce dişiyle tırnağıyla açtığı dükkanına iner, bizi denetler, yardım eder. Kendine çok iyi bakar, bugüne kadar pek çok ameliyat oldu. En büyük sorunumuz ise kolon kanseri süreciydi. Çok şükür kanseri de atlattı dedi.

Dedesinin sağlık formülünü de açıklayan Uysal, “Bol bol yürür, günde 2 öğün yemek yer. Akşam saat 18.00’den sonra yeme içmeyi keser.  Yoğurt, ceviz, hakiki zeytinyağını eksik etmez. Çocukluğundan beri esnaf. Hani derler ya çalışan demir pas tutmaz, en bariz örneği dedemdir” diye konuştu. (DHA)