Afgan çoban, ‘koronavirüs’ şüphesiyle gözlem altında… Valilik açıklama yaptı

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde çobanlık yapan Afganistan uyruklu Abdul Mutalep Bazari, koronavirüs şüphesi ile hastanede gözlem altına alındı.

Afgan çoban, ‘koronavirüs’ şüphesiyle gözlem altında… Valilik açıklama yaptı

Olay, dün saat 22.00 sıralarında ilçeye bağlı Merkezhüyük köyünde yaşandı. Afganistan uyruklu Abdul Mutalep Bazari, çoban olarak çalışmak için 15 Şubat’ta İran üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı.

7 gün önce Şarkışla ilçesine gelen Bazari, 3 gün ilçeye bağlı Cemel beldesinde kaldıktan sonra çobanlık yapmak için dün Merkezhüyük köyüne gitti. Köye gittikten bir süre sonra rahatsızlanan Abdul Mutalep Bazari, yüksek ateş şikayetiyle Şarkışla Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede yapılan ilk kontrolünün ardından Bazari, koronavirüs şüphesi ile gözlem altına alındı.

Bazari’nin hastanedeki tedavisi devam ederken, alınan kan örneği incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi. Yapılan tahlilin ardından Bazari’nin virüs taşıyıp taşımadığı belirlenecek.

Bu arada hastanede vatandaşların ve çalışanların da maske taktıkları görüldü.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Sivas Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada dün Şarkışla ilçesi jandarma sorumluluk sınırları içerisinde Afganistan uyruklu bir kişinin yakalandığı ve yapılan tetkiklerde düzensiz göçmen olduğunun tespit edildiği belirtildi. İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının düzensiz göçmenlerle ilgili genelgeleri doğrultusunda, yakalanan kişilerin sınır dışı edilene kadar sağlık, asayiş, güvenlik gibi nedenlerle tedbir amaçlı 14 gün gözetim altında tutulduğuna dikkat çekilerek “Yakalanan şahıs, ilgili kurumlarımızca her düzensiz göçmene karşı yapılan rutin sağlık kontrolü uygulaması kapsamında Şarkışla İlçe Devlet Hastanesine götürülmüş ve şahsa gribal enfeksiyon teşhisi konmuştur” denildi.

Açıklamada sosyal medya ve Whatsapp gruplarında ‘koronavirüs’ tespit edildiği yolundaki paylaşımların gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, kurumların koronavirüse karşı gerekli önlemleri aldığı, her türlü olasılığa karşı hazırlıklarını yaptığı ifadelerine yer verildi. DHA

Covid-19 (koronavirüs) salgınında ölü sayısı 2859'a yükseldi İlginizi Çekebilir Covid-19 (koronavirüs) salgınında ölü sayısı 2859'a yükseldi
Afganistan Ankara Çin Covid-19 İran korona Maske Sağlık Sivas sosyal medya Türkiye WhatsApp
Loading...