Sözcü Plus Giriş

Artemisia bitkisi (Pelin otu) nedir? Yavşan türü pelin otu ne için kullanılır ve faydaları nelerdir?

Son günlerde en fazla araştırılan bitkilerden biri de pelin otu oldu. Bilimsel adı Artemisia olan pelin otunun ne için kullanıldığı ve faydaları merak edilmeye başlandı. Papatyagiller familyasından Yavşanın bir türü olan pelin otunun çeşitli içkilerin ana maddesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Peki Artemisia bitkisi (Pelin otu) nedir? Pelin otu ne için kullanılır ve faydaları nelerdir?

Güncellenme: 19:07, 21/04/2020
Artemisia bitkisi (Pelin otu) nedir? Yavşan türü pelin otu ne için kullanılır ve faydaları nelerdir?

Halk arasında sindirimi kolaylaştırıcı özelliğiyle bilinen pelin otu yeniden gündeme geldi. İnternette sıkça araştırılan Artemisia bitkisi (Pelin otu), Anadolu’da doğal olarak bulunan yavşan türü olup, hekim kontrolünde kullanılması tavsiye edilen ve genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitki çeşididir. İşte Artemisia bitkisi (Pelin otu) faydaları ve kullanım alanları…

ARTEMİSİA (PELİN OTU) NEDİR?

Pelin otu (Artemisia absinthium), papatyagiller (Asteraceae) familyasından Anadolu’da doğal olarak bulunan bir yavşan türü. 120 cm’ye kadar uzayabilen bu bitki grimsi ya da beyazımsı yeşil renkli, parçalı yapraklıdır. Itırlı bir bitkidir. Hekimlikle kullanılır. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir, kırmızı çiçekleri vardır.

Antik çağda ilaç olarak kullanılmış olan pelin otu, absinth, absinthe, absenta olarak da bilinen absent adlı alkollü içkinin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu içki rakı ya da brendi yapımına hazır mayşenin ya da daha önce damıtılmış tarımsal kökenli ispirtonun pelin otu ve başta anason olmak üzere başka baharatlarla beraber damıtılması sonucu elde edilir. Pelin otunun alkolle beraber damıtılmasından dolayı thujone ve anasondan dolayı da anethol içerir. Thujone uyuşturucu etkisi olan bir madde olduğu için absinthlerin içeriğindeki thujone miktarı kontrol edilir ve üzerlerinde alkol miktarının yazdığı yere not edilir. Bu içki askeri hekimlerce uzun yıllarca askerlerin savaş motivasyonunu yüksek tutmak amacıyla kullanılmıştır.

Pelin otu ayrıca beyaz şarabın brendi ile çeşnilendirilmesi sonucu yapılan vermut içkisinde de kullanılır. Dağlarda yetişen tadı acı olan bir çiçektir ve ilaç-içki yapımında kullanılır. Oldukça acı bir ottur. Mide ve bağırsak ülseri ile böbrek yetmezliği olanlar kullanmamalıdır.

Kaynak: Shutter

ARTEMİSİA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Komisyon E'nin 06.07.1988 tarih ve 122 nolu Monografi bildirisi yayınlamış ve başta; mide bağırsak rahatsızlıklarından kolit, ishal, kabızlık, kramplar, sindirim zafiyeti, mide ve safra salgı yetersizliği, karaciğer yağlanmasına karşı kullanılır. Ayrıca histeri, sara, bağırsak kurtları ve solucanlar, sürekli kusma, bayanlarda adet bozukluklarına karşı kan dolaşımını artırıcı ve teskin edici olarak kullanılır.

Halk arasında; sindirim sistemi hastalıklarından iştahsızlık, mide ülseri, yanma ve ekşime, düzensiz adet halleri kokuşmaları, yorgun ayaklar, kadın hastalıkları, uyku rahatsızlıkları, kansızlık, iştahsızlık, tıkanma, şişkinlik, anasiditet (mide asidi yokluğu) mide asidi hafifliği (subasiditet) ve bağırsak solucan ve kurtlarına karşı kullanılır. Homeopati'de; başta saraya, ayrıca kekeleme, uyku rahatsızlıkları ve çırpıntıya karşı kullanılır.

TIBBİ KULLANIMI

Günümüzde pelinin tıbbi etkileri aşağıda verilen yöntemle yararlı hale getirilmektedir:

• Bitkinin, içerdiği acı maddeler nedeniyle bedeni uyarıcı, iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri vardır. Sindirim salgılarının nitelik ve nicelik yönünden yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır.
• Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında güçlü bir iyileştiricidir.
• Bedeni güçlendirici tonik etkisi vardır.
• İdrar söktürücüdür.

Yayınlanma Tarihi:19:01,