Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yamanel: Endişe edecek bir durum yok

Türkiye'nin günlük corona virüsü tablosu 1500'lü sayılara çıktı. Birçok ilde peş peşe yasaklar ve tedbirler yeniden devreye alınırken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel'den "Endişe edecek bir durum yok" açıklaması geldi. Covid-19 vakalarının 1000-1500'lere gelmesinin 'psikolojik sınır' olduğunu belirten Prof. Dr. Yamanel, "Durum Sağlık Bakanlığı'nın kontrolünde" ifadelerini kullandı.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, son dönemde artan günlük vaka sayılarını değerlendirdi.

Yamanel, salgın için bu dönemde ‘kritik sınır’ değil; ama psikolojik sınırlar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

* Covid-19’da psikolojik sınırlar var; bin gibi, bin 500 yüz gibi. Tabii bu durum böyle olunca vaka sayıları bini geçince, bin 500’ü geçince endişeleniyoruz; ama aslında endişelenecek bir durum yok.

* Çünkü sağlık sistemimiz çok güçlü. Şu an için bu rakamları kaldırmayacak kadar sıkıntılı bir durum yok.

* Ama sınırsız bir sağlık sistemi hiçbir yer yok. O nedenle de çok dikkat etmemiz gerek. Tabii ki böyle vaka artışları, dalgalanmalar, azalmalar olacaktır pandemi sürecinde. Sağlık Bakanlığımız her şeyi kontrol altında tutuyor.

* Bütün birimlerimizle çalışıyoruz. Ve sağlık ordumuz mücadeleye devam ediyor. Herhangi bir yoldan çıkma, kontrolden çıkma gibi bir şey söz konusu değil.

Yamanel, virüsle mücadeleye devam edileceğini vurgulayarak, “Yaz aylarında daha dikkatli olsaydık, vaka sayılarını binin altında tutsaydık, ekim ve kasım aylarına çok daha iyi bir şekilde girerdik, daha kontrollü bir şekilde 2'nci dalgayı atlatabilirdik. Ama yine de mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel FOTO: SÖZCÜ

“OKULLAR AÇILMALI; EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ”

Yamanel, vaka artışlarının okulların açılması takvimini etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin de şunları söyledi:

* Şuan okulların kademeli olarak açılacağını biliyoruz, ön görüyoruz. Ve açılmalı da; tabii ki eğitim de çok önemli. Ama yapılan protokoller, alınan önlemlerin tamamen uygulanması gerekiyor.

* Belli sınıflar açılabilir. Online eğitimler, hibrit modeller olabilir. Bunları zaten düzenlenen rehberler eşliğinde ve çok ciddi önlemler alınarak hem Sağlık Bakanlığımız hem Milli Eğitim Bakanlığımız planlamakta.

Diyarbakır Tabip Odası: Bir hastanede 15 kişi öldü
Diyarbakır Tabip Odası dün yapıtığı açıklamada, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 15 vatandaşın corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı.
Bilim Corona Diyarbakır hibrit Sağlık Sağlık Bakanlığı söz Sözcü Türkiye