Sözcü Plus Giriş

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel açıkladı… Neden artık maske öneriliyor?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Asemptomatik (belirti göstermeyen) vakaların fazla olduğunu görmeye başladık. Bu nedenle bulgu vermeyen vakalar gördüğümüz için biz maske takmayı önermeye başladık" dedi.

16:28 -
Bilim Kurulu Üyesi Yamanel açıkladı… Neden artık maske öneriliyor?

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, kalabalık alanlarda maske kullanımının zorunlu hale getirilmesi tedbiri ile ilgili değerlendirme yaptı.

ASEMPTOMATİK VAKALAR ARTTI

Corona virüsü salgınının yayılımı ile ilgili veriler doğrultusunda böyle bir karar alındığını anlatan Prof. Dr. Yamanel, “Asemptomatik vakaların fazla olduğunu görmeye başladık. Bunun üzerine tabii maske geldi. Maske kendimizi korumak amaçlı değil, genellikle biz hastaysak dışarıya saçmamak amaçlı. Bu nedenle de asemptomatik, bulgu vermeyen vakalar gördüğümüz için biz maske takmayı önermeye başladık.

Bilim Kuluru Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel

DSÖ de aynı şekilde, baktı ki daha fazla asemptomatik vaka var ve bunlar dolaşarak virüsü yayıyorlar, bu nedenle maske takmayı önerdi. Biz de aynı şekilde bu kadar asemptomatik vaka olunca yayılmayı azaltmak açısından maske takmayı önerdik” diye konuştu.

HANGİ MASKE TAKILMALI?

Piyasada farklı özelliklere sahip birçok çeşit maske olduğuna işaret eden Yamanel, “Normal basit tıbbi ya da cerrahi maske diye geçiyor ve her yerde bulunabilen maskeler. Tabii çok özellikli N-95, FF2, FFP3 gibi maskeler de var. Bu maskeler daha ziyade tıbbi personelin kullanımı için, yani hastanın salgılarıyla çok karşılaşan personeli korumak için. Normalde halk içinde, toplu yerlerde dolaşırken kullanacağımız maske basit tıbbi veya cerrahi maske diye geçen maske” ifadelerini kullandı.

DHA

İLGİLİ HABERCorona virüsünde son durum... DSÖ'den kafaları karıştıran maske adımı: DeğiştirebilirizCorona virüsünde son durum... DSÖ'den kafaları karıştıran maske adımı: Değiştirebiliriz
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more