Bilim Kurulu üyesinden mutasyonlu corona uyarısı: 2021’i de kaptırmayalım

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından corona virüsü mutasyonu hakkında açıklama yaptı. "2021’i de 2020 gibi virüse kaptırmayalım" diyen Özlü, vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesinden mutasyonlu corona uyarısı: 2021’i de kaptırmayalım

İngiltere'de görülmeye başlanan mutasyona uğramış corona virüsü dünyada paniğe yol açtı. İngiltere dışında Danimarka, Hollanda Güney Afrika ve İtalya'da da mutasyona uğrayan virüsün görüldüğü tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de vatandaşlara virüse karşı önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Özlü, şunları belirtti:

* SARS-CoV-2 VUI 202012/01 hakkında çok şey konuşuluyor. Henüz tek bildiğimiz: virüsün bu varyantının daha kolay ve hızlı yayılması.

* Bunun bize söylediği ise: “aşılanıncaya kadar sosyal izolasyon, fiziksel mesafe, maske ve el hijyenine öncekinden iki kat daha fazla dikkat et”

* Bulaşıcılığı ne kadar artarsa artsın, virüs kendi başına bize bulaşamaz. Onu taşıyan biri, ancak bize bulaştıracaktır.

* Virüsü bize bulaştıracak kişi: sevdiğimiz, güvendiğimiz, bize zarar vermeyeceğine inandığımız, yanında kendimizi güvende hissedip tedbiri elden bıraktığımız, araya mesafe koymadığımız, sarılıp kucaklaştığımız, birlikte yiyip içtiğimiz biri olacaktır.

* Virüs mutasyon geçirip, daha tehlikeli hale gelse bile, eğer biz ona fırsat vermedikçe, bize zarar veremez.

* 2021'i de 2020 gibi virüse kaptırmayalım. Sevdiklerimize zarar vermemek ve sevdiklerimizden zarar görmemek için, aşılama ile salgını durduruncaya kadar hane halkımız dışındakilerle aramıza mesafe koyalım, evimizde hane halkımızla kalalım.

* Hepimizin hayatı zora girdi, yorulduk. Bu sürecin daha da uzamaması, zararın büyümemesi için birbirimize yardım edelim. Bir araya gelmeyelim.

Coronanın üretildiği iddia edilen laboratuvardan açıklama İlginizi Çekebilir Coronanın üretildiği iddia edilen laboratuvardan açıklama
Afrika Bilim Corona Danimarka Güney Afrika Hollanda İngiltere İtalya Maske Reuters Sağlık Sağlık Bakanlığı sosyal medya
Loading...