Sözcü Plus Giriş

Bubonik veba (Kara Veba) nedir? İşte bubonik veba hastalığının belirtileri…

Hastalıklı fare, sıçan gibi kemirgenlerden insanlara ve diğer hayvanlara yayılan, bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olan bubonik veba, orta çağdan bu yana varlığını sürdürüyor. Peki, bubonik veba nedir? Bubonik veba nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

09:15 -
Bubonik veba (Kara Veba) nedir? İşte bubonik veba hastalığının belirtileri…

Vebanın en sık görülen formu olan bubonik veba, Orta çağ Avrupa'sında milyonlarca kişinin ölümüne neden olması nedeniyle ‘Kara Ölüm' olarak da anlandırılıyor. Hastalıkta tedaviye hemen başlanmazsa bakteri vücudun her yerine yayılarak akciğer ve septisemik forma dönüşebilir. İşte bubonik veba detayları…

BUBONİK VEBA (KARA VEBA) NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Veba hastalığın en ölümcül türü olan bubonik veba, Ortaçağ Avrupa’sında hayatı felç etmişti. Bu salgından sonra ‘Kara ölüm’ veya ‘Kara veba’ diye adlandırılan bubonik veba, dağ sıçanlarında bulunan pireler yoluyla yayılıyor. Veba, Yersinia pestis bakterisi tarafından oluşturulan enfeksiyon hastalıklarının genel adıdır.

Veba hastaları mikrop kaptıktan sonra 2-8 gün içerisinde aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık belirtileri sergilerler. Dil kurur ve rengi kahverengileşir.

Geçmişte belirli dönemlerde bu hastalığın büyük salgınları yaşanmıştır. 14. yüzyılda kara ölüm olarak kayıtlara geçen salgının, hıyarcıklı veba olduğu sanılmaktadır.

Hıyarcıklı Veba

Bir pire insanı ısırdığında ve yarayı açılmış kanla kirlettiğinde, veba taşıyan bakteriler dokuya geçer. Y. pestis hücrelerin içinde üreyebilir, bu nedenle fagositozlanmış olsalar bile, hala hayatta kalabilirler. Vücutta bir kez girdiklerinde, bakteriler interstisyel sıvıyı boşaltan lenfatik sisteme girebilir. Veba bakterileri,biri beta-adrenerjik blokaja neden olduğu bilinen birkaç toksin salgılar. Y. pestis, enfekte olmuş insanın lenfatik damarlarından, lenf noduna ulaşana kadar akut lenfadenite neden olur. Şişmiş lenf nodları, hastalıkla ilişkili karakteristik buboları(hıyarcıklar) oluşturur ve bu buboların otopsileri, bunların çoğunlukla hemorajik veya nekrotik olduğunu ortaya koymuştur. Eğer enf nodu patlatılmışsa, enfeksiyon kan dolaşımına geçerek sekonder septisemik vebaya neden olabilir ve akciğerlere geçerek sekonder pnömonik vebaya neden olabilir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more