Çadır kentteki asıl tehlike corona virüsü

Uzmanlar, çadır kentlerdeki yaşayanlara corona virüsü taraması yapılması, virüs taşıyan kişilerin belirlenerek bir an önce izole edilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Serhan Sakarya, "Covid-19 olduğunun farkında olmayan bir kişi, bütün çadır kente virüs bulaştırabilir" dedi.

Çadır kentteki asıl tehlike corona virüsü

İzmir'de meydana gelen 6.9 şiddetindeki deprem nedeniyle evleri yıkılan ya da ağır hasar gören onlarca kişi, oluşturulan çadır kentlerde yaşamaya başladı. Yaşanan facianın ardından corona virüsü vakalarının artması, hijyen kuralarını tekrar akıllara getirdi.

14 GÜNDE 700 KİŞİYE BULAŞTIRABİLİR

Havaların soğuk olması nedeniyle insanların kapalı yerlerde iç içe yaşadığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, corona hastası 1 kişinin 10 dakika içerisinde uygun olmayan koşullarda bir arada bulunduğu 10 kişiyi enfekte edebildiğini, 14 gün içerisinde ise 700'den fazla kişiye virüs bulaştırabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Sakarya, “Çadır kentte yaşamaya çalışan depremzedeler ve facianın meydana geldiği andan itibaren bu kişilere yardım eden gönüllülerin test yaptırması, testi pozitif çıkan kişilerin ise bir an önce izole edilmesi gerekiyor” dedi.

BİNLERCE İNSAN UYGUN OLMAYAN KOŞULLARDA BİRARADA

Deprem gibi afetlerden sonra yaşam ve hijyen koşullarının yetersiz olmasından kaynaklı, çeşitli hastalıkların görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Serhan Sakarya, şunları söyledi:

* İzmir'deki depremin en önemli avantajlarından birisi çok fazla sayıda bina yıkımı olmadı; ama şu an binlerce insan, uygun olmayan koşullarda birbirleriyle temas halinde.

* Bu durum, bu insanları solunum yoluyla geçen Covid-19 açısından riskli hale getiriyor. İnsanlar mevsimin soğuk olması nedeniyle açık alanda bulunamıyor.

* Bu kişilere yardım eden kişiler de doğal olarak enfekte oluyor. Çadır kentlerde oluşabilecek yoğun bir virüs popülasyonu, etkilenmemiş olan popülasyonu da etkileyebilir.

ÇADIR KENTTE TARAMA YAPILMALI

İnsanların uygun şekilde barındırılmasının hastalığın yayılımını azaltmak adına şart olduğunu, bu kişilerin beslenme ve sağlık desteklerinin de çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Bu bağlamda yapılacak en önemli hareket, depremzedelerin ve bu kişilere yardım eden insanların taramasının yapılarak, hasta ve taşıyıcı olanların izole edilmesi olacaktır. Bu kişilerin hali hazırdaki tarama kriterlerinden ayrı olarak değerlendirilmesi gerekiyor; çünkü ciddi bir bulaştırma riski var. Yerel yönetimlerin ve devletin bu işlemi hızlandırması gerekiyor. Covid'in en önemli riski, bulaşma indeksi çok yüksektir” şeklinde konuştu. (İHA)

Corona deprem izmir Sağlık Sakarya
Loading...