Sözcü Plus Giriş

Corona virüse karşı erkeklere özel 5 tüyo

Dünyayla birlikte ülkemizi de etkisine alan yüzyılın küresel salgın hastalığı corona virüsü, özellikle yaşlıları ve kronik hastalığı olanları tehdit ederken, yapılan bilimsel çalışmalar 50 yaş üzerindeki erkeklerde de riskin çok daha arttığını gösteriyor. Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, corona virüsüne karşı erkeklere önemli uyarılarda bulundu.

11:23 -
Corona virüse karşı erkeklere özel 5 tüyo

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, Çin'in Wuhan kentinden başlayarak akın akın tüm dünyayı etkisine alan yeni tip corona virüsünün (Covid-19) kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla etkili olmasının başlıca nedenlerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

HORMONLAR

Östrojen (kadınlık hormonu) aynı zamanda bağışıklık sistemini de olumlu etkilediğinden kadınların bağışıklık sistemi erkeklere göre daha güçlü ve bu da pek çok hastalığa karşı kadınların erkeklerden daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

İLGİLİ HABERKadınlık hormonu corona virüsünden koruyor iddiasıKadınlık hormonu corona virüsünden koruyor iddiası

KROMOZOM SAYISI

Bilimsel çalışmalar, bağışıklık sistemini düzenleyen genin X kromozomuna kodlandığını gösterirken, erkekler X kromozomu açısından kadınlar kadar şanslı değil. Çünkü kadınlarda iki X kromozomu, erkeklerde ise 1X1Y kromozomu bulunuyor. Kadınların erkeklere göre fazladan X kromozomuna sahip olması, onları bağışıklık açısından daha güçlü kılıyor.

EK HASTALIKLAR

Erkeklerde hipertansiyon, koroner damar hastalığı, diyabet hastalığı, obezite ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) gibi ek hastalıklar daha fazla. Özellikle de bu hastalıklar 50 yaş üzeri erkeklerde daha çok görüldüğü için, bu da onları enfeksiyonlara karşı daha açık hale getiriyor.

STRES YÖNETİMİ

Erkeklerde stres yönetiminin kadınlara göre daha zor olduğu görülüyor. Kadınların sorunlarını dostları ve yakınlarıyla paylaşmaya daha açık olması onları rahatlatabilirken, erkeklerin çoğunlukla sorunları içlerinde biriktirmesi onlar için dezavantaj yaratıyor ve hastalıklara da daha yatkın hale getirebiliyor.

SİGARA VE ALKOL TÜKETİMİ

Sigara ve alkol, birçok hastalığa olduğu gibi Covid-19'a da davetiye çıkarıyor. Sigara ve alkol tüketiminin erkeklerde daha yaygın olması, erkekleri Covid enfeksiyonuna karşı daha savunmasız yaparken, hastalığın gidişatını da olumsuz etkiliyor.

SAĞLIKSIZ YAŞAM TARZI

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Covid-19'a karşı sağlıklı yaşam tarzı son derece önemli. Erkeklerin uykudan beslenmeye, egzersizden hijyen önlemlerine dek birçok kuralı kadınlar kadar önemseyerek yapmamaları sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeye kadınlar kadar önem vermemeleri onları daha riskli kılıyor. Özellikle 50 yaş üzeri erkekler daha az spor yaparken, geç saatlerde yemek yeme, çok et ve tuz tüketme de riski artırıyor. Kadınlar temizlik, bulaşık gibi işlerden dolayı erkeklere göre daha sık el yıkıyor ve yıkama sırasında daha çok sabun kullanıyor” diyor.

50 YAŞ ÜZERİ ERKEKLERE 5 ÖNEMLİ UYARI!

*Alkol ve sigaradan uzak durun.
*Kronik hastalıklarınızın kontrolünü düzenli yaptırın ve mutlaka tedaviye uyun.
*Stresle başa çıkabilmek için sorunlarınızı içinize atmayın, paylaşma yolunu da deneyin.
*Ellerinizi sık yıkayın ve sabun kullanımını artırın.
*Kaliteli uyku, dengeli beslenme ve egzersiz gibi sağlıklı yaşam kurallarına uyun.

İLGİLİ HABERBakan Koca'dan dikkat çeken paylaşımlar...Bakan Koca'dan dikkat çeken paylaşımlar...
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more