Corona virüsü belirtileri neler? Corona virüsü hapşırık yapar mı?

İlk defa Çin’in Vuhan kentinden çıkan ve yaklaşık altı aydır tüm dünyayı esir altına alan corona virüsü, etkisini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye'de günlük olarak açıklanan son verilere göre corona virüsü tespit edilen hastaların sayısı artıyor. Birçok kişi corona virüsü belirtilerini merak ediyor. Hapşırık corona virüsünün yaygın belirtileri arasında yer almıyor...

Corona virüsü belirtileri neler? Corona virüsü hapşırık yapar mı?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de corona virüsü pandemisi devam ediyor. Son günlerde artan corona virüsü vakaları sonrasında hastalığın belirtileri internette en çok aratılan konuların başında geliyor. Sağlık Bakanlığı, hastalığa maruz kaldığını düşünen ve belirtileri gösteren vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyor. İşte açıklanan son corona virüsü belirtileri…

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

En yaygın semptomlar:

Ateş

Kuru öksürük

Yorgunluk

Daha seyrek görülen semptomlar:

Ağrı ve sızı

Boğaz ağrısı

İshal

Konjunktivit

Baş ağrısı

Tat alma veya koku duyusunun kaybı

Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Ciddi semptomlar:

Solunum güçlüğü veya nefes darlığı

Göğüs ağrısı veya göğüste baskı

Konuşma veya hareket kaybı

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı corona virüsü rehberine göre, Hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma bildirilmiştir. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Virus hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir.

Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşıyabilir, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır. SARS-CoV ve MERS-CoV epidemiyoloji bilgisine göre 14 güne kadar inkübasyon süresi olabileceği düşünülmektedir. Yeni vaka serilerinde inkübasyon süresi değerlendirilmektedir.

Klinik tablolar yeni tanımlanmaktadır. Yayınlarada vaka sayıları kısıtlı ve birbirinden farklı olduğu için ortalama inkübasyon periodu farklı bulunabilmektedir. Şu ana kadar yayımlanmış olan bilimsel yayınlara göre kabul edilen inkübasyon süresi 2-14 gün arasındadır. Coronaviruslar genel olarak dış ortam dayanıklılığı olmayan virüslerdir, Ancak bugün için COVID19'un bulaştırıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.

Ağrı baş ağrısı Çin Corona nefes darlığı Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye
Loading...