Corona virüsü insan vücudunu nasıl etkiliyor? İşte corona virüsünün belirtileri…

Dünya genelinde de korkuya neden olan corona virüsünün etkileri sebebiyle birçok ülke alarm durumuna geçti. İşte corona virüsü belirtileri, etkileri ve tüm merak edilenler...

Corona virüsü insan vücudunu nasıl etkiliyor? İşte corona virüsünün belirtileri…

Corona virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldü. Çin'in Hubei bölgesindeki Wuhan'da çıktıktan sonra 26 ülkeye sıçrayan corona virüsünde toplam 77.794 vaka görülürken 23 Şubat verilerine göre sadece Çin'de 2442 kişi yaşamını yitirdi. Peki corona virüsünün belirtileri nelerdir, insan vücudunu nasıl etkiliyor?

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

ABD Ağrı baş ağrısı Bilim Çin Corona Dünya
Loading...