Favipiravir ilacı nedir? Favipiravir corona virüsüne karşı etkili mi?

Corona virüsü salgınında etkili olabileceği konuşulan ilaçların başında Favipiravir geliyor. Geçtiğimiz aylarda Favipiravir'ın yoğun bakım süresini 11 günden 4 güne kadar düşürdüğü belirtilmişti. İşte Favipiravir hakkında merak edilenler...

Favipiravir ilacı nedir? Favipiravir corona virüsüne karşı etkili mi?

Hafif ve düzenli vakalar için umut olan ilan Türkiye’de yaşayan vatandaşlar tarafından da araştırılıyor. Peki Favipiravir nedir, ne işe yarar?

FAVİPİRAVİR NEDİR?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir. Enterovirüsler ile Rift Vadisi ateşi virüsüne karşı etkinlik de rapor edilmiştir.

Şubat 2020’de Favipiravir, Çin’de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının deneysel tedavisi için incelenmektedir. 80 kişilik küçük bir araştırmanın sonuçlarına göre favipiravir, lopinavir/ritonavir kombinesine göre COVID-19 tedavisi için daha etkilidir. 17 Mart 2020 tarihli Çinli yetkililer tarafından yapılmış bir açıklamaya göre ilacın Vuhan ve Shenzhen’de meydana gelmiş vakaların tedavisinde etkili olduğu açıklanmıştır. Açıklamada, COVID-19 hastalığının tedavisinde, hastalığı hafif seyirde geçiren kişilerde kısa sürede iyileşmesini sağlanabileceğini ve ilacın 11 gün olan tedavi süresini 4 güne düşürebileceği belirtilmiştir.

Daha önce SARS hastalığı için kullanılmış bir ilaç ham maddesidir.

Bakan Varank: Covid-19'a karşı çok önemli bir ilacı ürettik İlginizi Çekebilir Bakan Varank: Covid-19'a karşı çok önemli bir ilacı ürettik
Çin Corona Covid-19 Grip Japonya RNA Türkiye
Loading...