Sözcü Plus Giriş

Favipiravir nedir? Favipiravir Corona virüsünü yok eder mi?

Favipiravir isimli ilacın Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi tarafından yapılan testlerde iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı. Hafif ve düzenli vakalar için umut olan ilan Türkiye'de yaşayan vatandaşlar tarafından da araştırılıyor. Peki Favipiravir nedir, ne işe yarar? İşte Favipiravir hakkında merak edilenler...

14:51 -
Favipiravir nedir? Favipiravir Corona virüsünü yok eder mi?

Dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken Çin’den gelen ilaç haberi sevindirdi. ‘Favipiravir’ isimli bir ilacın Corona virüsü karşısında etkili olduğu açıklandı. İlacın corona virüsün iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği duyuruldu. Çin Büyükelçiliği tarafından da paylaşılan ilaç merak edilmeye başlandı…

FAVİPİRAVİR NEDİR?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya'nın Toyama Chemical tarafından birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır.

BÜYÜKELÇİLİKTEN FAVİPİRAVİR AÇIKLAMASI

Japonlar tarafından geliştirilen bir ilaç olan Favipiravir 2014 yılından beri Japonya’da ve bazı ülkelerde satışta. Virüslerle mücadele eden Favipiravir’in yapılan denemelerde herhangi bir ters etki göstermediği ve corona virüsünün tedavisinde faydalı olduğu Çinli yetkililer tarafından iddia edildi.

Çin Ankara Büyükelçiliği de Favipiravir’i paylaştı;

“‘Favipiravir isimli ilacın KOVID-19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı! 2014’ten beri Japon eczanelerinde bulunan ilacın etkinliğini Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi başkanı Zhang Xinmin Salı günü yaptığı toplantıda anlattı” ifadelerinin kullanıldığı Tweet büyükelçilik tarafından paylaşıldı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more