Sözcü Plus Giriş

Hantavirüs nedir, belirtileri neler? Hantavirüs hastalığı nasıl bulaşır?

İlk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını alan Hantavirüste, fareler ve diğer bazı kemirgenler hantavirus taşıyıcısıdır. Özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler. Ortalama olarak virüsün alımından 1-5 hafta sonra bulguları görünmeye başlayan hastalık corona virüsü ardından dünyaya korku salıyor. Peki hantavirüs nedir? Hantavirüs hastalığının belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

15:44 -
Hantavirüs nedir, belirtileri neler? Hantavirüs hastalığı nasıl bulaşır?

Hantavirüs kuluçka süresi 12 ila 21 gündür.  Virusun yol açtığı Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hantavirus pulmoner sendrom (HPS)'a neden olan tip daha çok Amerika kıtasında görülmektedir.

HANTAVİRÜS NEDİR?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CDC) göre; hanta virüsleri genellikle kemirgenler tarafından yayılan bir virüs ailesinden. Hanta virüsleri insanlarda hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) ve renal sendromla beraber hemorajik ateş (HFRS) gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Genelde Amerika kıtasında görülen ve birçok çeşidi bulunan hantavirüs enfeksiyonu, yabani farelerin idrar veya salyasına temas yoluyla bulaşabiliyor.

HANTAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

HPS'nin erken belirtileri arasında yorgunluk, ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrısı bulunuyor. Tedavi edilmediği takdirde, öksürük ve nefes darlığına yol açabiliyor. CDC'nin verdiği bilgiye göre; hastalığın ölüm oranı yüzde 38.

HFRS'nin ilk belirtileri de HPS ile benzer. HFRS ayrıca tansiyonun düşmesi, akut şok ve damarlarda sızıntı ve akut böbrek yetmezliğine neden olabiliyor.

Hanta virüsü hava yoluyla bulaşmıyor ve insanlara yalnızca kemirgenlerin dışkıları ve salyaları ile temas etmeleri halinde, nadiren ise enfekte bir taşıyıcının ısırmasıyla geçiyor.

İLGİLİ HABERÇin'den korkutan haber! Şimdi de başka bir virüs can almaya başladıÇin'den korkutan haber! Şimdi de başka bir virüs can almaya başladı
Son güncelleme: 16:30 24.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more