Kızılay: Kan stoklarımız kritik seviyede

Corona virüsü salgını sebebiyle kan bağışlarında önemli bir düşüş yaşandı. Kan stoklarının yüzde 50 seviyesinin altına düştüğünü belirten yetkililer kritik seviyeye gelindiğini belirtti.

Kızılay: Kan stoklarımız kritik seviyede

Corona virüsü salgının ardından endişe yaşayan vatandaşlar kan bağışında bulunmayınca Kızılay’ın kan stoku yüzde 50’ye kadar düştü. Türk Kızılay Adana İl Başkanı Ramazan Saygılı, “Corona virüsü kan bağışı yapmaya mani değil. Şu an kritik seviyede olan kan stokumuzu artırmamız gerekiyor” dedi.

STOKLAR TEHLİKELİ SINIRDA

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını, hayatın her alanında olumsuz etkisini sürdürüyor. Salgın nedeniyle kan bağışı yapanların sayısı azalınca, Kızılay’ın kan stokları da hızla erimeye başladı. Türk Kızılay Adana İl Başkanı Ramazan Saygılı, corona virüsü nedeniyle kan bağışının düştüğünü belirterek, kan stoklarının tehlikeli sınıra gerilediğini söyledi.

Bağışçıların corona virüsü bulaşacağı korkusundan dolayı kan bağışında bulunmadığını, ancak bu korkunun yersiz olduğunu ifade eden Saygılı, “Hastanelerde şifa bekleyen vatandaşlarımızın ameliyatlarının aksamaması için her bireyin bağış yapması gerekiyor. Şu an kritik seviyede olan stoğumuzu artırmamız gerekiyor. Corona virüsü kan bağışı yapmaya mani değil. Her bir kardeşimizi Kızılay’a kan bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

‘KAN BAĞIŞINDA BÜYÜK AZALMA VAR’

Çocuk Hemotoloji Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen ise kemoterapi tedavisinin, kan ve kan ürünleri olmadan yapılamayacağını belirterek, “Corona virüsü nedeniyle Kızılay’a bağış sayılarında çok büyük bir azalma var. Kızılay’ın kan stokları yüzde 50 azalmış durumda. Sadece kemoterapi alan hastalarımız değil, trafik kazası geçirenler, by-pass ameliyatına girecek olan hastalar da büyük sıkıntı yaşayabilirler. Zaten Kızılay gerekli şartları sağlıyor. Vatandaşları Kızılay’a kan bağışı yapmaya davet ediyorum” diye konuştu. DHA

Corona'dan sonra 'Kan' korkusu başladı: Kızılay'daki kan stoku 98 bin üniteden 50 bine geriledi İlginizi Çekebilir Corona'dan sonra 'Kan' korkusu başladı: Kızılay'daki kan stoku 98 bin üniteden 50 bine geriledi
Adana Çocuk Corona Covid-19 Ramazan trafik trafik kazası
Loading...