Kocaeli Valisi Yavuz: Tüm tedbirlere rağmen vaka sayılarında artış var

Kocaeli’de vak'a sayılarının alınan tüm tedbirlere rağmen arttığını dile getiren Vali Seddar Yavuz, “Vicdanlara sesleniyoruz. Hukuk bir yere kadar. Herkes vicdanının bekçisi olsun, vicdanı bekçi haline getirsin” dedi.

Kocaeli Valisi Yavuz: Tüm tedbirlere rağmen vaka sayılarında artış var

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 11 milyon fidanın dikileceği etkinlik kapsamında Kocaeli'de 15 bin fidan toprakla buluştu.  Etkinlik sonrası ile artan corona vakaları konusunda açıklama yapan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Aldığımız tüm tedbirlere rağmen vaka sayılarında bir artış var” dedi

EN FAZLA VAKA 20-40 YAŞ GRUBUNDA

Vatandaşların daha duyarlı bir şekilde maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Kocaeli Valisi Seddar Yavuz,

* Pandemiyle ilgili birçok kural, tedbir alıp uyguluyoruz. Ancak vaka sayılarında, aldığımız tüm tedbirlere rağmen bir artış var. Bugünden itibaren halkımızın yoğun olarak gezdiği alanlarda sigara içme yasağını başlatmış bulunuyoruz.

* O yüzden özellikle buradan büyüklerimize sesleniyoruz, özellikle kendilerini korumalarını istirham ediyoruz. Neden 65 yaş ve üstü diyoruz çünkü en fazla ölümler 65 yaş ve üzerinde gerçekleşiyor.

* Ama 20-40 yaş grubu kendine güvenerek daha az maske takma eğilimine gidebiliyor. Dolayısıyla en fazla pozitif vak’a 20-40 yaş grubunda oluyor.

* Dolayısıyla 20-40 yaş grubunun da bu sorumluluk idraki içerisinde daha fazla hareket ederek maske kullanmaya özen itina, özen göstermelerini istirham ediyorum” dedi.

“ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Kocaeli'nin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Vali Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Sizlere güveniyoruz. Bizlere yardımcı olun gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Tüm sağlık çalışanlarımızın ciddi şekilde yorulduğunu hepimiz biliyoruz.

Sadece sağlık çalışanlarımız değil sahadaki polisimizden, zabıtamıza, jandarmamıza daha doğrusu kamudaki her insanın çok yoğun bir tempoda çalıştığını ve her gün pozitif vakaların evlerde tek tek kontrol edildiğini polis ve diğer görevliler tarafından kontrol edildiğini bilmenizi istiyorum.

* O yüzden tekraren söylüyorum, pozitif vakaların kesinlikle sokakta dolaşmamalarını, evde izole olmalarını istiyoruz. Yakaladığımızda zaten işlem yaptığımızı, yurtlara yerleştirdiğimizi, idari para cezası uyguladığımızı hepiniz biliyorsunuz.

“HUKUK DA BİR YERE KADAR”

Yasal yaptırımlardan daha çok vatandaşların vicdani olarak alınan tedbirlere uyması konusunda uyarılarını sürdüren Yavuz şunları söyledi:

* Biz her zaman vicdanlara sesleniyoruz. Hukuk bir yere kadar. Herkes vicdanının bekçisi olsun, vicdanı bekçi haline getirsin. Herhangi bir kişinin ölümüne, hastanede yoğun bakıma düşmesine vesile olmasın.

* Bu çok büyük bir vebal ve mesuliyettir. O yüzden biz tekraren söylüyoruz lütfen bir kez daha Kocaelili kardeşlerimizden maske, mesafe ve hijyene riayet etmelerini, özellikle tarafımızdan açıklanan tedbir ve kurallara riayet etmelerini istirham ediyoruz.  (İHA)

Corona Kocaeli Maske para Polis Sağlık sigara Türkiye
Loading...