Pandemi nedir? Pandemik hastalık nedir kısaca?

Corona virüsü ile ilgili gelişmeler sürüyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pademi kararını açıkladı. Corona virüsünün yaklaşık 160 ülkede görülmesi ve 4 binden fazla kişinin ölümüne yol açması paniği gittikçe arttırıyor. Peki Pandemi kısaca nedir?

Pandemi nedir? Pandemik hastalık nedir kısaca?

Son dakika açıklamasıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsü salgınını pandemi ilan etti. Corona virüsüyle ilgili peş peşe haberler gelmeye devam ediyor. Pandemi ilanı sonrası bu kelimenin ne anlama geldiği merak edilmeye başlandı. Peki pandemi kısaca nedir? Pandemik hastalık ne demek?

PANDEMİ NEDİR?

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

PANDEMİK HASTALIK NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim.

Yaygın ölümcül hastalıklar ve pandemikler arasındaki farklar

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tanımlamasına göre bir pandemik ancak aşağıdaki üç koşulu sağladığında başlamış sayılır:

-Nüfusun daha önce maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı,
-Hastalığa sebep olan etmenin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması,
-Hastalık etmeninin insanlar arasında kolayca ve devamlı olarak yayılması,

Bir hastalık veya tıbbi durum sadece yaygın olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle pandemi olarak nitelendirilemez, aynı zamanda bulaşıcı olması gereklidir. Örneğin, kanser, insanlarda çok sayıda ölüme sebep olan bir hastalık olmasına rağmen bulaşıcı olmadığı için pandemi olarak adlandırılmamaktadır. (Bazı kanser türlerinin bulaşıcı etmenler tarafından ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır).

14 Gün kuralı nedir? Corona virüsünden korunma yolları neledir? İlginizi Çekebilir 14 Gün kuralı nedir? Corona virüsünden korunma yolları neledir?

 

Türk Tabipleri Birliği Corona virüsünden korunmak için gerekli tedbirleri açıkladı İlginizi Çekebilir Türk Tabipleri Birliği Corona virüsünden korunmak için gerekli tedbirleri açıkladı Okullar tatil mi? Okullar ne zaman tatil edilecek? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni açıklama! İlginizi Çekebilir Okullar tatil mi? Okullar ne zaman tatil edilecek? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni açıklama!
Corona Dünya haberler kanser okul okullar tatil mi Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı son dakika tatil Türkiye