Sözcü Plus Giriş

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Anne sütünde coronaya karşı antikor gelişiyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hollanda'da anne sütü üzerinde yapılan araştırmayı değerlendirdi. Prof. Dr. Ceyhan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. "Covid-19 geçirmiş ve antikor geliştirmiş kadınlar eğer çocuk doğururlarsa anne sütlerine o antikor geçiyor." bilgisini veren ve bunu plazma tedavisine benzeten Prof. Dr. Ceyhan, merak edilen bir soruyu da yanıtladı: Anne sütü risk grubundaki kişileri salgından korumak için kullanılabilir mi?

Güncellenme: 13:03, 30/08/2020

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hollandalı bilim insanlarının anne sütünde corona virüsünü engelleyebilecek miktarda antikor buldukları çalışması hakkında bilgiler verdi. Bu çalışmada Covid-19 geçirmiş annelerin doğan bebeklerine bakıldığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, bu durumun anne sütünün doğal bir özelliği olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ceyhan, Covid-19 geçirmiş annenin kanında ona karşı antikor varsa bebeğine onları da geçirdiğini kaydederek şunları söyledi:

“Bu bebeği bir süre korur. Bu süre hastalıktan hastalığa değişir. Genellikle bu 4 ay ile 12 ay arasında sürebilir. Bebekte kızamık, suçiçeği, hepatit gibi birçok hastalığın ilk 6 ayda çok daha nadir görülmesinin nedeni de budur. Anne sütündeki antikor çalışması yeni bir çalışmadır; ancak annenin Covid-19 geçirmiş olması şartıyla.”

FOTO: DHA

ANNE SÜTÜ, PLAZMA TEDAVİSİ GİBİ

Anne sütünün tam anlamıyla etkili aşısı bulunmayan virüse karşı etkili olabileceğinin mümkün olmadığını vurgulayan Ceyhan sözlerine şöyle devam etti:

“Buradaki antikor direkt anneden geliyor. Hâlbuki biz aşıda direkt kişinin vücuduna zararsız bir şekilde onun mikrobunun bir antijenini verip, kendinin antikor yapmasını arzuluyoruz. Burada öyle bir durum söz konusu değil. Belki şöyle diyebiliriz; plazma tedavisinde hastalığı geçirmiş olanların antikor içeren kanının sağlıklı kişilere verilmesine benzer bir durum bu. Anne Covid-19 geçirmemişse zaten böyle bir durum söz konusu değil.”

SALGINI ÖNLEYECEK ÖZELLİĞİ YOK

Prof. Dr. Ceyhan, özellikle risk grubundaki kişiler için anne sütünün salgında koruyucu olabileceğine ilişkin açıklamayla ilgili ise şu değerlendirmeyi yaptı:

* Bence yanlış bir düşünce. Çünkü bu durumun olabilmesi için annelerin yarısından çoğunun Covid-19 geçirmiş olması lazım. Hâlbuki oranlar çok alt seviyede. Kanında antikor bulunduran anne oranı örneğin; bizde genel toplumu düşünürseniz yüzde 1 ile 2 civarındadır. Dolayısıyla bir salgını önleyecek özelliği yok.

* Bebeğe anne karnından da geçen antikorlar var. Diyelim ki anne Covid-19 geçirdi, sadece anne sütüyle değil çocuğu rahminde taşırken de zaten bebeğe antikor veriyor. Bir süre sonra o da azalıyor. Anne sütü aldığı sürece oradan da antikor alıyor.

* Anne sütünden aldığı antikor, anne karnındayken geçirilen enfeksiyonun oluşturduğu antikor kadar yüksek düzeyde olmuyor. Özellikle 3-4 günlükteki anne sütü, son derece kıymetlidir. Genel anlamda koruyuculuk içeren birçok bağışıklık maddesi barındırıyor. (DHA)

İlginizi ÇekebilirHollanda'dan önemli çalışma: Anne sütü virüsü engelleyebilirHollanda'dan önemli çalışma: Anne sütü virüsü engelleyebilir
Yayınlanma Tarihi:09:41,