Sözcü Plus Giriş

Bakan Koca açıkladı: Corona virüsü aşıları yola çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü aşılarının ilk bölümünü getiren uçağın saat 19:50'de Pekin havalimanından kalkış yaptığını duyurdu.

Güncellenme: 09:27, 06/01/2021

Çin’in başkenti Pekin'deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle birkaç gün gecikeceği belirtilen corona virüsü aşıları Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Haberi sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşıların ilk bölümünü getiren uçağın Türkiye saati ile 19:50’de Pekin havalimanından kalkış yaptığını açıkladı.

Bakan Koca, “Yarın sabah burada olmasını bekliyoruz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

THY GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

THY’nin Boeing 777-300 tipi uçağı ve 6175 sefer sayılı uçuşu ile Türkiye’ye getirilen aşılar, aktif ısı kontrollü konteynerler içerisinde taşınıyor.

THY Basın Müşavirliği, aşıların Pekin Havalimanı’ndan uçağa yüklenmesine ilişkin görüntüleri paylaştı.

Görüntülerde, konteynerler sıra sıra uçağa yüklenirken kokpit ekibinin de taşınacak aşıya ilişkin mesajına yer verildi.

Kaptan pilot, “Hastalığın ve kayıpların sona ermesi dileğiyle tüm ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun” ifadeleri yer aldı.

KOCA “AŞILARIN GELİŞİ 1-2 GÜN ERTELENDİ” DEMİŞTİ

Öte yandan Bakan Koca, 27 Aralık’ta yaptığı açıklamada aşıların gecikmeli geleceğini belirtmişti.

Bakan Koca, şu ifadeleri kullanmıştı:

* Pekin'deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir.

* Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İlginizi ÇekebilirSağlık Bakanı 'aracı yok' demişti! Çin aşısında dikkat çeken detaySağlık Bakanı 'aracı yok' demişti! Çin aşısında dikkat çeken detay
Yayınlanma Tarihi:20:11,