‘Yaştan ve kronik rahatsızlıktan bağımsız kurtaramadıklarımız oluyor’

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, corona virüsü salgınına karşı uyarıda bulunarak, "Hâlâ ev oturmaları, taziye ziyaretleri devam ediyor. Halkımızın hastalığı hafife almaması gerekiyor. Yaşından ve kronik rahatsızlıklarından bağımsız kurtaramadığımız hastalarımız da oluyor" dedi.

‘Yaştan ve kronik rahatsızlıktan bağımsız kurtaramadıklarımız oluyor’

Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, ülke genelinde corona virüsü vaka sayılarının arttığını hatırlatarak, vatandaşa uyarılarda bulundu.

Artık genç hastaların da corona virüsünden ciddi oranda etkilendiğini belirten Uzm. Dr. Toker, “Bunun mevsimle alakası var. Kapalı ortamda bulunmak, havanın soğuk olması her türlü virüste olduğu gibi corona virüsünde de etkili. Kişisel mesafe ve maske çok önemli. Kısıtlamalar, hasta takibi açısından çok iyi oldu. Hastalar ayrıştırılabilir hale geldi. Ancak birçok kişi bu kısıtlamalara uymayabiliyor. Net bir tedavi oturmadı. Kitlesel ve toplumsal bağışıklığı sağlamamız adına aşıların bir an evvel büyük kitlilere ulaşması lazım” dedi.

“HASTANE DIŞINDA GÖRMEDİKLERİ İÇİN HAFİFE ALIYORLAR”

Corona virüsü salgınının hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Toker, “Hastalığı çok hafif geçiren insanlar var. Açıkçası bu bağışıklıkla alakalı olabilir. Ancak büyük bir çoğunluk hastalığı ağır geçiriyor. Hastaneye yatacak durumda olmasalar bile hayatlarında geçirdikleri en şiddetli gribal enfeksiyon ve en şiddetli hastalık olarak tanımlıyorlar. İnsanların yaygın kas ağrıları, baş ağrıları, karın ağrıları, ishalleri olabiliyor. Hastaneye yatırdığımız hastalar nefes almakta zorluk çekiyorlar. Solunum cihazlarından ayrılamıyorlar. Halkımızın hastalığı hafife almaması gerekiyor. Yaşından ve kronik rahatsızlıklarından bağımsız kurtaramadığımız hastalarımız da oluyor. Toplum bunu hastane dışında görmediği için belki hafife alıyor. Hala ev oturmaları, taziye ziyaretleri devam ediyor. Aileden biri hasta olduğu zaman o zaman ne demek istediğimizi anlıyorlar ama vakit geçmiş oluyor. Toplum olarak hastalığı yenmemiz için önümüzdeki 2-3 aylık süreçte tüm kurallara uymamız gerekiyor” diye konuştu. (DHA)

Son dakika... Güncel corona virüsü vaka ve vefat sayısı açıklandı! İşte 12 Aralık tablosu İlginizi Çekebilir Son dakika... Güncel corona virüsü vaka ve vefat sayısı açıklandı! İşte 12 Aralık tablosu
Corona Cumartesi hastane Kayseri Maske Sağlık Sağlık Bakanlığı son dakika
Loading...