Sözcü Plus Giriş

İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İŞKUR işsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalan vatandaşlar İŞKUR işsizlik ödeneği başvurularını sürdürüyor. İşsizlik maaşını İŞKUR’un resmi internet sitesi içerisinde belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar alabiliyor. Peki işsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İŞKUR işsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Güncellenme: 16:04, 09/06/2020
İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor? İŞKUR işsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından aylık olarak belirli şartları taşıyan vatandaşlara işsizlik dönemlerinde de ödeme sağlanıyor. İş bulamayan kişilerin, yeniden işe başlayana kadar hayatlarını kolaylaştıran işsizlik maaşı corona virüsü önlemlerinin arttırıldığı bu günlerde sıkça araştırılıyor. İŞKUR'ın işsizlik ödeneği başvuru sayfasını ve başvuru şartlarını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri, 1-5 Haziran tarihleri arasında yapılacak.” duyurusunda bulunmuştu.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

-Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

-Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

-Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İş yerinizle sözleşmeyi feshettiğiniz tarihten en geç 30 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yapmak gerekiyor. İŞKUR ofislerine gidip yüz yüze başvuru yapıldığı gibi www.iskur.gov.tr adresinden de online olarak başvuru yapılabilir.