Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? KÇÖ bitiş tarihi belli mi?

Corona virüsü sürecinde birçok kişi kısa çalışma ödeneği almaya başladı. Hesaplarına ödemelerin yatacağı günü bekleyen vatandaşlar araştırmalarını sürüyor. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenen kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılma kararını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyurulmuştu. Peki kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? KÇÖ bitiş tarihi belli mi?

Ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetiin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanan kısa çalışma ödeneği önümüzdeki dönemlerde de devam edecek mi merak ediliyordu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Kısa çalışma ödeneğini hesaplara yatırılacağı tarih hakkında henüz bir bilgi paylaşılmadı ancak geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yine ilk hafta içerisinde yatırılması bekleniyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI

Geçtiğimiz haftalarda Bakan Selçuk; sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile fesih kısıtı, nakdi ücret desteği ve mevcut faydalananlar için kısa çalışma ödeneğini 1 ay süreyle uzattıklarını duyurdu.

Kısa çalışma ödeneğinin 1 ay daha uzatılmasıyla ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan kararda ise şu ifadeler yer aldı:

* 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30/6/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanunun ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın 29/6/2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen esaslar çerçevesinde ve söz konusu karar ile uzatılan bir aylık süreden sonra başlamak üzere bir ay uzatılmıştır.

aile Corona Cumhurbaşkanı sosyal medya söz