Malulen emeklilik nedir? Hangi şartlarda malulen emekliliğe hak kazanılır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenen malulen emeklilik şartları nelerdir? Sigortalı çalışan bireylerin çeşitli sağlık sorunları nedeniyle emekli olabilme hakları nedeniyle ortaya çıkmış bir durumdur. Peki, malulen emekli olabilmek için aranan şartlar nelerdir? İşte son zamanlarda sık sık aranan malulen emeklilik hakkında merak edilen soruların cevapları…

Malulen emeklilik nedir? Hangi şartlarda malulen emekliliğe hak kazanılır?

Sigortalı olarak çalışan vatandaşların, iş hayatlarında verimli olarak çalışmalarına engel sağlık sorunlarının oluşmasının ardından malulen emekli olabilme hakları doğmaktadır. Ancak 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Peki kişilerin malulen emeklilik şartları nelerdir? İşte zorunlu emeklilik hakkında vatandaşların merak ederek arama yaptıkları soruların ayrıntıları…

MALULEN EMEKLİLİK NEDİR?

Meslekte çalışma ve kazanma gücünün tamamını ya da bir kısmını kaybetme durumunda, sürekli bir gelir kaybına neden olan fizyolojik bir risk olarak tanımlanan malullük için oluşturulmuş olan sigorta bu durumdaki vatandaşların mağdur olmalarını engellemek amacındadır. Malulen emekli olan vatandaşların, kaybettikleri işlerinden dolayı kazanamadıkları geliri telefi etmek için oluşturulan malulen emeklilik için gerekli şartları karşılamaları gerekmektedir. İşte bu haktan faydalanabilmek için uygun görülen şartlar…

Foto: shutterstock

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

– Malulen emekliye ayrılacak olan kişinin ister 4A (SSK) ister 4B (Bağ-Kur) ister de 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olduğu fark etmeksizin sigortalı çalışmaya başlamasının ardından 10 yıl geçmesi gerekmektedir.

– 10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.

– Çalışanın, sağlık kurulu tarafından en az %60 ve üstü güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmelidir ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

– 4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.

– 4B (Bağ-Kur) kapsamında çalışan kişinin ticari faaliyetleri son vermiş olması gerekir. Aynı zamanda bu vatandaşların prim borçlarının da bulunmaması gerekir.

– 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kişilerin de görevinden ayrılması gerekmektedir.

İşte bu şartları sağlayan bireyler malulen emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup emeklilik hakkından yararlanabilir.

Malulen emeklilik şartları hangi hastalıkları kapsıyor? İlginizi Çekebilir Malulen emeklilik şartları hangi hastalıkları kapsıyor? Engelliler için emeklilik şartları neler? Engelliler nasıl emekli olur? İlginizi Çekebilir Engelliler için emeklilik şartları neler? Engelliler nasıl emekli olur?
Loading...