Sözcü Plus Giriş

Sigortalı çiftçiye 5 milyon lira tazminat ödendi!

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), kuraklıktan dona, aşırı yağıştan rüzgar etkisine kadar çeşitli doğal olaylardan zarar gören çiftçilerin zararını karşılıyor. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2019 yılında Samsun'da devletin doğal afetler sebebiyle zarar gören çiftçilere sigorta kapsamında ödenen tazminat tutarının 4 milyon 940 bin 234 TL olduğu açıklandı.

Güncellenme: 10:43, 01/02/2020
Sigortalı çiftçiye 5 milyon lira tazminat ödendi!

Çiftçinin doğal afetlerden korunması amacıyla oluşturulan TARSİM hakkında bilgilendirme toplantısı Samsun’da gerçekleştirildi. Toplantıda 2019-2020 tarım yılı yağışları ile iklim verileri ve bunların karşılaştırılmaları hakkında bilgi verildi.

SİGORTA İLE DOĞAL AFETİN ZARARINDAN KURTULMAK MÜMKÜN

Devlet destekli tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili bilgi veren TARSİM Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, “Üreticilerimizin ürünlerini sigorta yaptırarak (dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem) tabii afetlerin getireceği zararları karşılayabilir. Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde çiftçimizin ödemesi gereken primin en az yüzde 50’si devletimiz tarafından karşılanmakta olup, yaşanan afet sonrası meydana gelen zararın yüzde 90'a kadar olan kısımları TARSİM tarafından karşılanabilmektedir. Ayrıca ilçe bazlı kuraklık sigortasında yüzde 60 oranında, meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği yüzde 66 oranında pirim desteği verilmektedir. Mevcut kapsama ek olarak; 2020 yılında ilk defa su ürünleri sigortasında isteğe bağlı olmak üzere hırsızlık riski, devlet destekli ürün sigortasında mısır, biberiye, ketencik ve çamfıstığı gibi. teminat kapsamına alınmıştır. TARSİM büyüdükçe kapsama aldığı riskleri genişletmeye devam edecektir” dedi.

SAMSUNLU ÇİFTÇİLERE 4 MİLYON 940 BİN LİRA ÖDEME

Yapılan toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise şunları söyledi:

“Tarım riskli bir sektördür. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği tarımı olumsuz yönde etkiliyor. 2005 yılında çıkarılan tarım sigortaları kanununda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak şekilde düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin en az yüzde 50’si devletimiz tarafından ödenmektedir. TARSİM kapsamında Samsun'da 2019 yılında mevcut poliçe sayısı 35 bin 626. Toplam prim tutarı içerisinden Samsun çiftçisinin ödediği prim tutarı 11 milyon 644 bin 508 TL. Devletin çiftçilerimiz için ödediği prim desteği ise 13 milyon 407 bin 555 TL ve doğal afetler sebebiyle zarar gören çiftçilerimize ödenen tazminat tutarı ise 4 milyon 940 bin 234 TL gerçekleşmiştir. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için mutlaka ürünlerini sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Tarım sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, TARSİM kapsamında olan riskler meydana geldiğinde 2090 sayılı tabii afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak devlet yardımlarından istifade edemeyeceklerdir.”

İHA

İlginizi ÇekebilirTürkiye'nin ilk sigorta araştırmasından önemli sonuçlar çıktıTürkiye'nin ilk sigorta araştırmasından önemli sonuçlar çıktı

 

İlginizi ÇekebilirFındık sigortası için uyarı geldi!Fındık sigortası için uyarı geldi!