Google’dan kafaları karıştıran “202 Yılbaşı” Doodle’ı

Yılbaşı için artık saatler kala Google yılbaşı için özel bir Doodle hazırladı ancak Doodle'a tıklandığında, 2021 yılbaşı yazısı yerine '202 Yılbaşı' yazısının çıkması kafaları karıştırdı.

Google’dan kafaları karıştıran “202 Yılbaşı” Doodle’ı

Google'ın en bilindik çalışmalarından biri olan Doodle, bu kez yılbaşı için yapıldı. Ağaç ev ve saat görseli ile oluşan Doddle’a tıklandığı “202 yılbaşı” aramasını oluşturması merak ve tartışma yarattı. Sosyal medya kullanıcılarının bir bölümü bunun bir hata olduğunu düşünürken, bir bölümü ise oldukça zorlu geçen yıla bir gönderme olduğunu savundu.

Google’ın hazırladığı, tıklandığında “202 yılbaşı” aramasına yönlendiren Doodle’ı

YILBAŞI NEDİR

Yeni yıl, yeni bir takvim yılının başladığı ve takvimin yıl sayısının bir arttığı zaman. Pek çok kültürde bu olay bir şekilde kutlanmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan takvim olan Miladi takvimin yeni yılı 1 Ocak'a denk gelmektedir. Birçok ülke 1 Ocak'ı resmî tatil olarak belirlemiştir. Kaynak: Yılbaşı nedir? Nereden çıkmıştır?

YILBAŞI VE NOEL FARKI

Yılbaşı kutlamaları yeni gelen yılı karşılamak amacıyla yapılır. Ancak günümüzde yılbaşı kutlamaları ile Noel Bayramı karıştırılmakta. Noel, Hristiyanlık inancında Hz. İsa’nın doğumunu kutlamak amacı olan bir bayramdır. Noel arifesi 24 Aralık’tır ve 25 Aralık’ta başlayan bayram hafta boyunca devam eder. İngilizcede Noel anlamına gelen Christmas’ta kullanılmaktadır. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Ancak genel olarak miladi takvime göre 25 Aralık Noel olarak kutlanır. Noel dini bir bayram özelliği taşımasına rağmen ‘yılbaşı’ böyle bir özellik taşımamakta. Yılbaşı Türkiye dahil çoğu ülkenin kabul ettiği miladi takvimin son gününden ilk gününe geçiş gecesidir. 1 Ocak bu takvime göre yılın ilk günüdür. Hicri Takvime göre ise yılbaşı Muharrem ayının 1′inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir.

YILBAŞI AĞACI NEDEN SÜSLENİR?

Noel ağaçları Pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir. Günümüzdeki Noel ağacının Almanya’nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva’yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık günü) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon’daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.

Avrupa'da yılbaşı alarmı! Corona tedbirleri artırılıyor İlginizi Çekebilir Avrupa'da yılbaşı alarmı! Corona tedbirleri artırılıyor
Almanya Avrupa Corona Fransa Google Hz. İsa İngiltere İtalya Noel Polonya Reuters sosyal medya tatil Türkiye
Loading...