4 Avrupa ülkesi Rus aşısını üretecek

Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya, Rus aşısı Sputnik V’i üretmek için, Rusya Devlet  Başkanı Putin ile nihai anlaşmaya vardı.

4 Avrupa ülkesi Rus aşısını üretecek

Anlaşmanın sağlandığını Rus Devlet Fonu yöneticisi Kirill Dmitriev açıkladı. Almanya'da bu aşıyı Ruslarla birlikte hangi firmanın üreteceği açıklanmadı.

İtalya ise İsviçreli ilaç firması Adienne ile Sputnik V'in üretimine başlayacağını duyurdu. Aynı şekilde Fransa ve İspanya'nın ortak üretimi yapacağı şirketler de henüz belli değil.

Sputnik V, henüz AB ilaç onay kurumu EMA tarafından inceleniyor ve kullanım onayının da yakında  verilmesi bekleniyor. Rusya ile yapılan bu anlaşma, başta ABD olmak üzere, Batı yanlılarını kızdırmış durumda.

Zaten doğal gaz ile Rusya'ya bir anlamda bağımlı olan Avrupa'nın, bir de aşı ile bağlanacağı ve ortak üretim söz konusu ile, Rusya'nın bunu Avrupa'dan istediklerini elde etmek için kullanacağından endişe ediliyor. Sosyal medyada ve yerel basınlarda yer alan analizlerde birçok kişi, “Rusya göz boyuyor. Yarın herhangi bir sorun yaşandığında aşıyı kullanıp uluslararası alanda  Avrupa'dan istediğini alabilir” yorumunu yaptı.

AB'nin dijital corona aşısı pasaportu hazır: Türkiye aşı pasaportunda yok İlginizi Çekebilir AB'nin dijital corona aşısı pasaportu hazır: Türkiye aşı pasaportunda yok

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Almanya Avrupa Çin Corona Frankfurt Fransa İspanya İtalya Putin Rusya söz Sözcü Türkiye
Loading...