ABD-Çin arasında gemi krizi: İzinsiz giriş yaptı

Çin ordusu, USS Curtis Wilbur adlı ABD savaş gemisinin Paracel Adaları yakınlarındaki sulara izinsiz girdiğini duyurdu. Çin'e ait gemi ve uçakların ABD gemisini takip ettiği açıklandı.

ABD-Çin arasında gemi krizi: İzinsiz giriş yaptı

Çin askeri kaynaklarından yapılan açıklamada, ABD’nin Çin’in egemenliğini ihlal ettiği ve bölgesel barış ve istikrara zarar verdiği ifade edildi.

Güney Çin Denizi, ABD ve Çin’in anlaşmazlık yaşadığı pek çok konudan biri. Washington, Pekin’in kaynaklar bakımından zengin suların bazı kesimlerindeki egemenlik iddialarını tanımıyor ve uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendiriyor.

ABD: HAKKIMIZI KULLANDIK

ABD savaş gemileri, Çin’in egemenlik iddialarına karşı bir güç gösterisi olarak son yıllarda artan sıklıkta Güney Çin Denizi’nden geçiyor.

ABD Donanması, Çin’in ardından yaptığı açıklamada savaş gemisinin Çin, Tayvan ve Vietnam’ın egemenlik iddia ettiği Paracel Adaları yakınlarında “seyir hakkını” gerçekleştirdiğini belirtti. Açıklamada, “Uluslararası hukuk, tek taraflı olarak izin talep edilmesine veya önceden bildirim zorunluluğu dayatılmasına izin vermemektedir” denildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...