Sözcü Plus Giriş

ABD Kongre Binası çevresinde alarm

ABD’de bir kişi, aracını Kongre Binası barikatının üzerine sürdü. Olayda saldırgan ile 1 polis memuru hayatını kaybederken, 1 polis de yaralandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 01:02, 03/04/2021

ABD'nin başkenti Washington DC’de bulunan Kongre Binası'nda 6 Ocak'taki baskının ardından bir kez daha alarm verildi. İlk olarak Kongre Binası yakınlarında silah sesleri duyulurken, binaya giriş ve çıkışların güvenlik nedeni ile durdurulduğu açıklandı.

Daha sonra ise binanın Kuzey kapısında bulunan araç giriş noktasında bir kişinin aracını barikatın önündeki 2 polis memurunun üzerine sürdüğü bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan ilk bilgilere göre, aracın sürücüsü polislere çarptıktan sonra araçtan çıkarak çevredekilere bıçakla saldırdı. Polis ise saldırgana ateş açtı. Saldırgan yaralı olarak yakalanarak gözaltına alınırken, 2 polis memuru da yaralandı.

SALDIRGAN HAYATINI KAYBETTİ

ABD’li güvenlik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Kongre Binası barikatına düzenlediği saldırının ardından güvenlik güçleri tarafından vurularak etkisiz hale getirilen saldırganın hayatını kaybettiği ifade edildi.

BİR POLİS ÖLDÜ

ABD Kongre Polisi tarafından düzenlenen basın toplantısında Kongre Polis Şefi Vekili Yogananda Pittman, Kongre saldırısında yaralanan 2 memurdan birinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Öldürülen polis memurunun, bu yıl görev başında hayatını kaybeden 2. memur olduğunu aktaran Pittman, “ABD halkından sadece Kongre Binası Polisi’ne ve ailelerine dua etmeye devam etmesini istiyorum. Bugün burada meydana gelen olaylar, 6 Ocak olaylarının ardından Kongre Polisi için son derece zor bir olay oldu. Bu nedenle sizden, Kongre Polisi ailemize düşüncelerinizde ve dualarınızda yer vermenizi rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

ABD ULUSAL MUHAFIZLARI GÖREVLENDİRİLDİ

ABD Ulusal Muhafızları Sözcüsü yaptığı açıklamada, Kongre Binası Polisi'ne destek olmak adına Ulusal Muhafız üyelerinden oluşan bir Acil Müdahale Gücü’nün Kongre’ye konuşlandırıldığını kaydetti. Washington DC’de yerel, eyalet ve federal yetkilileri destekleyen yaklaşık 2 bin 300 Ulusal Muhafız üyesi olduğunu belirten Sözcü, “Operasyonun güvenliği açısından, Hızlı Tepki Kuvvetleri (QRF) ile ilgili daha fazla ayrıntı veremeyiz. Kongre Binası’ndaki olayda hiçbir Ulusal Muhafız üyesi yaralanmadı” dedi.

“SALDIRI, TERÖRİZMLE İLGİLİ GÖRÜNMÜYOR”

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Metropolitan Polis Departmanı Şefi Robert J. Contee, düzenlenen saldırının terörizmle bağlantılı olmadığını düşündüklerini belirterek, “Saldırı, terörizmle ilgili görünmüyor fakat açıkçası bu hatlarda bir tür bağlantı noktasının olup olmadığını araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

ABD Kongre Binası barikatının üzerine aracını sürerek 1 polis memurunu öldüren ve 1 polisi de yaralayan saldırganın kimliği belirlendi. ABD yerel ve federal emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Kongre saldırganının 25 yaşındaki Noah Green olduğu kaydedildi. Öte yandan ABD basınına yansıyan çok sayıda haberde ise, saldırganın ABD’nin İndiana eyaletinde yaşadığı iddia edildi.

CAPITOL ÇEVRESİNDEKİ KISITLAMALAR KALDIRILDI

ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırının ardından Kongre çevresinde alınan güvenlik önlemleri kapsamında binaya giriş çıkışlar yasaklanarak, Kongre Binası çevresinde bazı yollar ulaşıma kapatılmıştı. Kongre yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, bina çevresinde yer alan megafonlar aracılığıyla duyuru yapan yetkililer, “Dış tehdit nedeniyle uygulanan kısıtlamalar sona erdi. Polisin talimatlarını takip etmeye devam edin” ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDEN POLİSİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Kongre Polis Şefi Vekili Yogananda Pittman yaptığı açıklamada, Kongre Binası’na düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden polis memurunun, 18 yıldır ABD Kongre Polisi olarak görev yapan William Billy Evans olduğunu kaydetti. Pittman, “Memur William Billy Evans’ın bugün öğleden sonra binanın kuzey barikatındaki saldırıda hayatını kaybettiğini söylemekten derin üzüntü duyuyorum. Memur Evans, 18 yıldır Kongre Binası Polisi’nin (USCP) bir üyesiydi. USCP hizmetine 7 Mart 2003’te başlamıştı ve Kongre Tümeni’nin İlk Müdahale Birimi’nin üyesiydi. Lütfen Memur Evans ve ailesine düşünceleriniz ve dualarınızda yer verin” dedi.

6 Ocak’ta Donald Trump’ın destekçileri, 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek ve Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre’nin başkan seçilen Joe Biden’in zaferini reddetme talebini desteklemek için ABD Kongre Binası’nı basmıştı. Olaylarda bir polis memuru ile birlikte 5 kişi hayatını kaybetmişti. 300’den fazla kişi hakkında saldırı ile ilgili olarak hukuki işlem başlatıldı.

İlginizi ÇekebilirABD'den Türkiye'ye S-400 çağrısı: Elinizde tutmayınABD'den Türkiye'ye S-400 çağrısı: Elinizde tutmayınİlginizi ÇekebilirABD'de coronaya karşı aşılananlar seyahat edebilecekABD'de coronaya karşı aşılananlar seyahat edebilecek
Yayınlanma Tarihi:20:28,