ABD uyardı: Afganistan’ı derhal terk edin

ABD’nin Afganistan Büyükelçiliği, ABD vatandaşlarının mevcut ticari uçuş seçeneklerini kullanarak Afganistan'ı derhal terk etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

ABD uyardı: Afganistan’ı derhal terk edin

ABD birliklerinin Afganistan’dan geri çekilme sürecinin başlamasının ardından Taliban'ın Afganistan'da ilerleyişi devam ediyor. ABD'nin Afganistan Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD vatandaşlarının mevcut ticari uçuş seçeneklerini kullanarak Afganistan’ı derhal terk etmeleri yönünde çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, uçak bileti satın almaya gücü yetmeyen vatandaşların Büyükelçilik ile iletişime geçmesi istenirken, güvenlik şartları ve azaltılmış personel sayısı nedeni ile büyükelçiliğin yardım kapasitesinin son derece sınırlı olduğuna dikkat çekildi.

Büyükelçilik, ABD vatandaşlarına 27 Nisan 2021’de Dışişleri Bakanlığının Kabil’de artan şiddet ve tehdit olayları nedeniyle görevlerini başka yerde yapılabilen ABD hükümeti çalışanlarının Kabil Büyükelçiliğinden ayrılma emri verdiğini hatırlattı.

“ABD HÜKÜMETİNİN UÇUŞLARINA GÜVENMEYİN”

Büyükelçilik ayrıca, “ABD vatandaşlarının mevcut ticari ulaşım araçlarını kullanarak mümkün olan en kısa sürede Afganistan’dan ayrılmaları gerektiğini ve ABD hükümetinin uçuşlarına güvenmeyi planlamamaları gerektiğini yineliyor” ifadelerini kullandı.

TALİBAN’IN ELE GEÇİRDİĞİ VİLAYET MERKEZİ SAYISI YÜKSELDİ

Taliban, bugün başkent Kabil'e 150 kilometre uzaklıktaki stratejik öneme sahip Gazne vilayet merkezini ele geçirdiğini duyurmuş, Afgan hükümet güçlerinin son 7 günde kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 10’a yükselmişti.

Taliban güçleri son olarak Afganistan’ın kuzeyindeki Bağlan vilayetinin merkezi Pul-i Humri ve Bedahşan vilayetinin merkezi Feyzabad'ı ele geçirmiş, daha önce de Tahar, Kunduz, Sar-i Pul, Nimruz, Cüzcan, Samangan ve Ferah vilayet merkezlerini almıştı.

90 GÜNDE KABİL’İ ELE GEÇİREBİLİRLER İDDİASI

ABD basının bir istihbarat raporuna dayandırdığı habere göre, adı açıklanmayan ABD'li bir yetkili Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i 30 gün içinde kuşatabileceğini ve potansiyel olarak 90 gün içinde ise ele geçirebileceğini öne sürmüştü.

BIDEN 14 NİSAN’DA GERİ ÇEKİLMEYİ DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan'da yaptığı açıklamada Afganistan'daki ABD askerlerinin 1 Mayıs’tan itibaren geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu. Biden daha sonra ise çekilmenin 31 Ağustos'ta tamamlanacağını açıklamıştı.

Taliban'ın ele geçirdiği Kunduz şehri harabeye döndü İlginizi Çekebilir Taliban'ın ele geçirdiği Kunduz şehri harabeye döndü İran Başkonsolosluğu Taliban yüzünden Kabil'e taşınıyor İlginizi Çekebilir İran Başkonsolosluğu Taliban yüzünden Kabil'e taşınıyor 'Taliban 12 yaşındaki kızları seks kölesi olmaya zorluyor' İlginizi Çekebilir 'Taliban 12 yaşındaki kızları seks kölesi olmaya zorluyor'