Sözcü Plus Giriş

ABD’de facianın yaşandığı bina patlayıcılarla yıkıldı

ABD'nin Florida eyaletinde şu ana kadar 24 can kaybının yaşandığı kısmen çöken binanın geri kalan kısmı patlayıcılarla kontrollü bir şekilde yıkıldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:19, 05/07/2021

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami’de 24 Haziran'da kısmen çöken 12 katlı binanın ayakta kalan kısmı patlayıcılar kullanılarak kontrollü bir şekilde yıkıldı. Güvenlik olmadığı gerekçesiyle yerel saatle 22.30 sıralarında tamamen yıkılan bina, saniyeler içinde yerle bir oldu. Yetkililerin kontrolünde gerçekleştirilen yıkım anları kameralar tarafından da saniye saniye kaydedildi.

121 KİŞİDEN HABER YOK

Öte yandan, enkaz alanındaki arama-kurtarma çalışmaları, binanın ayakta kalan kısmı için kontrollü yıkım kararı alınmasıyla geçici olarak durdurulmuştu.

Yıkım bina çevresinden böyle görüntülendi.

Binanın yıkım tarihi Karayipler’i vuran Elsa Kasırgası'nın Salı günü Florida'ya ulaşacağı beklentisiyle öne çekilmişti. 24 Haziran’da çöken binada şu ana kadar 24 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 121 kişiden hala haber alınamıyor.

3 YIL ÖNCE HASAR RAPORU

40 yıllık binada meydana gelen çökmenin kesin nedeni henüz bilinmezken, bir mühendislik firması tarafından 2018 yılında hazırlanan yapısal saha araştırması raporunda “yapısal eksiklikler bulunduğu” bilgisi yer almıştı. Raporda yaklaşık 3 yıl önce bir mühendis, binanın havuz güvertesinin altındaki beton levhada yapısal hasar ve otoparkta bulunan “çatlama ve parçalanma” ile ilgili endişelere dikkat çekmişti. Havuz güvertesi ve giriş tahrikinin altındaki su yalıtımında tespit edilen hatanın “büyük yapısal hasara” neden olduğu öne sürülen raporda, su yalıtım malzemelerinin ömrünü tamamladığı ve tamamen değiştirilmesi gerektiği ifade edilmişti.

İlginizi ÇekebilirABD'de çöken binadaki çatlaklar 36 saat önce görüntülenmiş: Göz göre göre faciaABD'de çöken binadaki çatlaklar 36 saat önce görüntülenmiş: Göz göre göre facia
Yayınlanma Tarihi:10:16,