ABD’den Çin’e Uygur Türkleri yaptırımı: Onlarca şirket kara listeye alınacak

ABD'de Joe Biden yönetimi Çin'in Sincan eyaletinde Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri ve yüksek teknoloji kullanılarak gözetim yapıldığı iddiaları nedeniyle 10'dan fazla Çinli şirketi ekonomik kara listesine eklemeye hazırlanıyor.

ABD’den Çin’e Uygur Türkleri yaptırımı: Onlarca şirket kara listeye alınacak

ABD Ticaret Bakanlığı geçen ay Çin’in uzak batı bölgesinde insanların zorla çalıştırıldığı iddialarıyla beş şirketi ve diğer Çinli kuruluşları kara listeye eklemişti.

Reuters’a konuşan iki kaynak kararın bugün açıklanabileceği bilgisini verdi. Kaynakların verdiği bilgiye göre ABD Ticaret Bakanlığı’nın listeye yapacağı eklemeler Biden yönetiminin Çin’i insan hakları ihlallerinden sorumlu tutma çabasının bir parçasını oluşturuyor.

Çin, Sincan eyaletinde soykırım yaptığı ve insanları zorla çalıştırdığı suçlamalarını reddederken, uyguladığı politikaların Uygur Türkleri ve Çin’in en büyük etnik grubu Han arasında gerilimi yükselten ve saldırı planlayan ayrılıkçı ve aşırı dinci grupları yok etmek için gerekli olduğunu söylüyor.

Washington’daki Çin elçiliği henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. Kaynaklardan biri bakanlığın listeye 14 Çinli şirketi eklemeyi planladığı bilgisini verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken kamplardan kurtulan Uygur Türkleri ile görüştü İlginizi Çekebilir ABD Dışişleri Bakanı Blinken kamplardan kurtulan Uygur Türkleri ile görüştü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...