AB’den corona kararı: Aşı olan gelebilir

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, New York Times'a konuştu ve AB'nin yeni kararlar almayı gündeme getirdiğini söyledi.

AB’den corona kararı: Aşı olan gelebilir

Bir süre önce Türkiye’ye gelerek Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından üçlü koltuğa oturtulmaya zorlanan Ursula von der Leyen’den yeni açıklamalar geldi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a konuşan von der Leyen Avrupa Birliği ülkelerinin aşı olmuş ABD vatandaşlarına kapılarını açmaya hazırlandığını söyledi.

ABD’de hızlı bir şekilde aşı sürecinin ilerlemesinin bu kararda önemli bir payı olduğunu söyleyen von der Leyen taraflar arasında görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

ÜÇ AŞIYA ONAY VERDİ

Brüksel’de gazeteye konuşan von der Leyen, “Amerikalılar gördüğüm kadarıyla Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıları kullanıyor. Bu durumda Amerikalıların AB ülkelerine girmelerine ve serbestçe dolaşım haklarına sahip olmalarında bir sorun görmüyorum” dedi.

von der Leyen, “AB’ye üye bütün 27 ülke de koşulsuz olarak EMA’nın onayladığı aşıları olanları kabul etmeye hazır. AB’nin ilaç regülasyonunu düzenleyen EMA, Moderna, Pfizer/BioNTech ve Johnson & Johnson aşılarına onay verdi” dedi.

ABD'den 'Türkiye'ye seyahat etmeyin' çağrısı İlginizi Çekebilir ABD'den 'Türkiye'ye seyahat etmeyin' çağrısı Koltuk krizi AB'de büyük gürültü koparıyor: Michel'den von der Leyen'e üç ayrı protokol tuzağı İlginizi Çekebilir Koltuk krizi AB'de büyük gürültü koparıyor: Michel'den von der Leyen'e üç ayrı protokol tuzağı AB ile koltuk krizi büyüyor: von der Leyen kanepeye sürüldü İlginizi Çekebilir AB ile koltuk krizi büyüyor: von der Leyen kanepeye sürüldü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Ankara Avrupa Avrupa Birliği BioNTech Corona Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanlığı gözaltı İsviçre kavga New York Reuters Türkiye
Loading...