Afganistan’da hastane yakınında patlama ve silah sesleri

Ağustos ayında ABD önderliğindeki batılı güçlerin ülkeden ayrılması ve Taliban'ın yönetimi ele geçirmesiyle birlikte kaos yaşayan Afganistan'da bugün patlama ve silah sesleri yükseldi. Patlamada en az 15 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Afganistan’da hastane yakınında patlama ve silah sesleri

Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi olarak servis ettiği gelişmede, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Serdar Muhammed Davudhan Askeri Hastanesi yakınlarında patlama ve silah sesleri duyulduğu aktarıldı.

Reuters’ın haberine göre, patlamada 15 kişi hayatını kaybederken, en az 34 kişi de yaralandı. Yetkililer, sayının artmasından endişe ediyor.

Ajansa konuşan görgü tanıkları patlamanın ardından silah seslerinin Kabil’de yankılandığını açıklarken, henüz Taliban yetkililerinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, bölgeden koyu bir dumanın yükseldiği görülüyor.

10 DAKİKA SONRA İKİNCİ PATLAMA

Bölgeye 3 km mesafede bir hastanesi bulunan İtalyan yardım kuruluşu Emergency, 9 yaralının hastaneye getirildiğini açıkladı. Bölge sakinlerinin paylaştığı görüntülerde patlama gerçekleşen bölgeden duman yükseldiği görüldü.

Askeri hastanede çalışan ve saldırıdan kurtulmayı başaran bir sağlık çalışanı büyük bir patlama sesi duyduğunu bunu birkaç dakika süren silah seslerinin takip ettiğini ve 10 dakika kadar sonra ise ikinci patlama sesinin duyulduğunu söyledi.

Sağlık çalışanı seslerin hastane içerisinden geldiğinden emin olmadığını söyledi.

Taliban’ın Ağustos ayında Kabil’de kontrolü ele almasının ardından camilere ve farklı hedeflere saldırılar düzenleyen IŞİD militan örgütü 2017 yılında 400 yataklı bir hastaneye saldırı düzenlemiş ve 30’dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Çin'den Taliban'a yardım: Afganistan'ı yeniden inşa edecekler İlginizi Çekebilir Çin'den Taliban'a yardım: Afganistan'ı yeniden inşa edecekler Birleşmiş Milletler duyurdu: Afganistan'ın yarısı açlıkla karşı karşıya İlginizi Çekebilir Birleşmiş Milletler duyurdu: Afganistan'ın yarısı açlıkla karşı karşıya

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...