Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu: Görevimizi yapamıyoruz

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (AIHRC) tarafından yapılan açıklamada, Taliban'ın ofislerini ele geçirdiği, komisyonun 15 Ağustos'tan beri faaliyetlerine devam ettiği ancak Afgan halkına karşı görevlerini yerine getiremediği belirtildi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu: Görevimizi yapamıyoruz

Tüm AIHRC binalarının Taliban güçleri tarafından ele geçirildiği belirtilen açıklamada; insan hakları savunucularına yönelik saldırılar ve uluslararası insan hakları standartlarının aleni ihlalleri de dahil olmak üzere Taliban’ın sürekli olarak insan haklarını hiçe saydığı için AIHRC’nin, Taliban hükümetinin, komisyonun görev ve bağımsızlığına saygı duyacağına çok az güvendiği ifade edildi.

AIHRC’den yapılan açıklamada, “Taliban’ın kadın personelin liderlik seviyesi de dahil olmak üzere görevlerini sürdürmelerine izin vermemesinden korkuyoruz. Bu kabul edilemez bir durum ve AIHRC, kendi bünyesindeki kadın personelinin haklarını koruyamıyorsa, Afgan halkının da koruyamaz” denildi.

BM’YE BAĞIMSIZ MEKANİZMA KURMA ÇAĞRISI

Açıklamanın devamında, “AIHRC liderliği, özellikle Pencşir, Kandahar ve diğer yerlerden kadın ve kız çocuklarının haklarıyla ilgili gelen endişeler de dahil olmak üzere devam eden insan hakları ihlallerine ilişkin ciddi iddialar göz önüne alındığında, komisyonun işlevlerini yerine getirememesi konusunda derin endişe duymaktadır. Sivil toplum liderlerinin ve gazetecilerin ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara ilişkin meşru endişelerle birlikte, AIHRC’nin görevlerini yerine getirememesi, Afganistan’daki ciddi insan hakları ihlallerini izleme ve koruma yeteneklerinde çarpıcı bir azalmaya yol açmıştır” denildi.

Öte yandan Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA) ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin (OHCHR) devam eden çalışmalarının takdir edildiği fakat bu bağlamda Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Afganistan’daki insan hakları ihlallerini izlemek için bağımsız bir mekanizma kurmasının zorunlu olduğu kaydedildi.
BMGK'dan Afganistan kararı İlginizi Çekebilir BMGK'dan Afganistan kararı

ABD'den Afganistan itirafı: Sivilleri öldürdüler İlginizi Çekebilir ABD'den Afganistan itirafı: Sivilleri öldürdüler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...